Enola i niezwykłe zwierzęta
Dafciki wśród książek,  Recenzje

Enola i niezwykłe zwierzęta. Tom 1-Joris Chamblain, Lucile Thibaudier

Każdy ma w życiu swój plan. Niektórzy już w dzieciństwie wiedzą, co chcą robić, gdy dorosną, a umówmy się, nie jest to proste, gdy tylko wyobraźnia jest naszą granicą, prawda? Przez nią, a może właśnie dzięki niej nic nie wydaje się błahe czy niemożliwe. Owszem może trafić się nam urodzaj, ale w gruncie rzeczy na wszystko można znaleźć czas, gdy się czegoś mocno pragnie. Enola z pewnością nie miała takich problemów w wyborze zajęcia. Dziewczynka emanuje pasją i radością z wykonywanych zadań, a ma do nich wrodzony dryg i talent.

Kim jest? Weterynarzem, ale nie takim zwykłym od zwierząt domowych. Jej praca polega na rozwiązywaniu problemów istot niezwykłych, magicznych i rzadko spotykanych. Taki na przykład gargulec, który z niewiadomych przyczyn oblewa wodą każdego, kto wychodzi z kościoła, lub jednorożce, które tracą magię. To idealne zadania dla młodej miłośniczki zwierząt niezwykłych, której niestraszna jest odległość i pora dnia.

Enola i niezwykłe zwierzęta

Z całą radością serca mogę stwierdzić, że zaraziłam swoje dzieci miłością do książek w każdej formie oraz uczuciem do magicznych światów. Enola i niezwykłe zwierzęta wpisały się idealnie w zamiłowanie do jednorożców i innych magicznych stworzeń oraz uczucia, jakimi na co dzień cechują się moje dzieci względem zwierząt. Piękna oprawa skusiła nas zapowiedzią przygód i niecodziennych bohaterów. Czy faktycznie środek zyskał nasze uznanie? Bezsprzecznie i nieodwołalnie Enola zyskała w oczach małych czytelników. Bez zbędnych formalności zaprosiła nas do swojego świata i uchyliła rąbka swojej pasji i pracy. Niewielka ilość tekstu idealnie współgra z obrazem i zachwyca nas swoją głębią.

Wśród ilustracji

Joris Chamblain potrafi tworzyć niezwykłe historie, w których ważne jest to, co potrafi schować między wersami. Enola ma przed sobą niezwykłe przygody wśród magicznych i niezwykłych istot, jednak każda z jej wypraw czegoś nauczy młodego czytelnika. To piękne połączenie wartościowego tekstu, magii i obrazu, który gra tu ogromną rolę. Lucile Thibaudier to czarodziejka, która oczarować może każdego bez względu na wiek. Jej kreska jest płynna, ale nie traci przy tym na wyrazistości przekazu. Całość kusi zabawą i niezwykłą lekkością. Ilustracje można podziwiać godzinami, a kolejne tyle poświęcić na przeżywanie zabawy, zagadek i dużej dawki empatii tej dziewczynki.

Wśród bohaterów

Choć to nasze pierwsze spotkanie z Enolą, to było ono udane. Dzieci dały się wciągnąć w poszukiwanie przyczyn zachowania Gargulca i zaśmiewały się, gdy ten przypadkiem polał kogoś wodą. Jednorożce i ich problem wywołały ogromne ożywienie i przejęcie się losem zwierząt, które niesłusznie oskarżono o atak. Obie historie są różne, jednak łączy je magia i miłość do wszelkich stworzeń. A no właśnie Enola ma również pomocnika, którego nie da się nie kochać i przeżywać z nim tych jakże strasznych lotów helikopterem.

Podsumowanie

Enola i niezwykłe zwierzęta to opowieść o pasji, magicznych stworzeniach i przygodach. Autor zadbał jednak, by każda wyprawa miała w sobie głębie, a mały czytelnik odkrył tak ważne prawdy. Dzięki młodej pannie weterynarz maluchy dowiedzą się, jak ważne jest niesienie pomocy, nieocenianie nikogo po pozorach i posiadanie rodziny, dla której można przemierzyć masę kilometrów. To lekka i przyjemna historia wyściełana cudownymi przygodami i stworzeniami, od których nie można oderwać wzroku. Pokochacie Enole, serce skradnie również kot Maneki oraz feniks, który jest przesłodki i mocno zapalny, gdy nabawi się kataru. My już nie możemy doczekać się kolejnych przygód nakreślonych miłością i niesamowitymi stworami.

 

Ocena: 

Ocena 9 kruków

Scenariusz Joris Chamblain

Rysunki Lucile Thibaudier

Tłumaczenie Maria Mosiewicz

Tytuł Enola i niezwykłe zwierzęta. Tom 1

Tytuł oryginału Enola et les animaux extraordinaires. Volume 1

Wydawnictwo Egmont

Wydanie I

Data wydania 2022-03-09

Kategoria fantasy

ISBN 9788328150454

Liczba stron 68

Książki stanowią dla mnie całodobową dostawę tlenu. Staram się zarażać swoją pasją każdego kto tylko wejdzie na moją orbitę. Dusza przepełniona fantastyką, serce bijące w rytm romansów, rozum łaknący zagadek i akcji. Od niedawna fanka literatury dziecięcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *