Gwiezdny zegar
Dafciki wśród książek,  Recenzje

Gwiezdny zegar. Cienista Ćma-Francesca Gibbons

Choć raz postąpić w życiu inaczej niż nakazuje dobry ton lub chcą tego inni. Podążyć za marzeniami, białym królikiem, a może srebrzystą ćmą? Przygoda przyciąga cię nieubłaganie, tylko czy to rozważne działanie?

 

Imogen wie, że powinna zachowywać się inaczej. Być milsza dla Marie, swojej młodszej siostry i dla chłopaka swojej mamy w sumie też, ale chyba najbardziej ze wszystkich głupich rzeczy, które zdążyła zrobić w życiu, to podążanie za ćmą i przekroczenie drzwi wyrytych w drzewie zdaje się najmniej rozsądne. Dziewczyna wraz z siostrą zostają uwięzione w magicznym królestwie, w którym wszystko jest niezwykle dziwne, a mieszkańcy robią tylko to, czego nie powinni. Gwiezdny zegar odmierza czas, a siostry muszą odnaleźć drogę do domu i unikać wszelkich niebezpieczeństw. Po zmroku w królestwie roi się od potworów. Imogen i Marie nie będą musiały podróżować same, gdyż z pomocą przychodzą im mieszkańcy krainy. Rozpieszczony książę, tańcząca niedźwiedzica i gwiazdy z nieba, dzięki nim zagubione siostry wyruszą na przygodę życia. Tylko czy odnajdą wyjście?

 

Fantastyka powinna zajmować sporo miejsca w dziecięcej literaturze. Kusić młode umysły nieskończonością możliwości i uczyć ich tego, że wszystko jest możliwe, jeśli ktoś w to wierzy. Sama ubolewam, że kiedyś nie miałam okazji czytać tak ciekawych pozycji. Czym urzeka Gwiezdny zegar?

 

Czytelnik od pierwszych stron zostaje otulony magią. Poprzez przepiękne ilustracje poznaje poszczególne postaci. Podobnie do głównej bohaterki i jej siostry daje się przekonać do przekroczenia wrót w pniu. A tam czeka nas przygoda nietuzinkowa, wciągająca i ponadczasowa, od której nie sposób się oderwać, ale czy ktoś będzie rozważał takie rozwiązanie? Ciekawa i pociągająca kreska Chrisa Riddell’a jest biletem do świata, gdzie pokłady wyobraźni się nie kończą, a potwory wcale nie mają wielkich kłów i pazurów. Wystarczy spojrzeć przez dziurkę od klucza, by dać opętać się nieprzemożnej chęci przeżycia tej przygody.

Od pierwszych stron porywa nas dynamika. Każda akcja generuje kolejne perypetie bohaterek i całej masy pobocznych postaci, które nie tylko stanowią świetne tło, ale i są niezbędnymi elementami całości. Gwiezdny zegar to opowieść pełna magii, poczucia humoru i zupełnie nowego podejścia do tego typu historii. Autorka umiejętnie kusi i zasiewa ziarenko ciekawości w czytelniku, bez względu na jego wiek. Nagle wbrew zasadom i wielkim ostrzeżeniom robimy krok ku przygodzie i świetnie się bawimy. Bogaty i różnorodny świat staje przed nami otworem. Do tego styl powieściopisarki, który wcale nie uczy nas cierpliwości, wręcz odwrotnie gra nam na nosie, wciąż zmieniając bieg wydarzeń i klimat królestwa, które przyszło nam zwiedzić.

 

Bohaterowie

 

I tu panuje różnorodność. Każda postać jest niezwykła w swym sposobie bycia i wyglądzie. Często mami dobrocią i chęcią pomocy lub odstrasza. Należy jednak pamiętać, że świat za drzwiami nie jest tym, na co wygląda. Baśniowy klimat i tak charakterni bohaterowie, zgrywają się świetnie, tworząc niepowtarzalną aurę i ścieżkę pokrytą srebrzystym pyłem ze skrzydeł ciem. Oj tak, legendy, magia i nieznajomość świata, w którym się znaleźliśmy, dają masę radości. Francesca Gibbons w swej magicznej opowieści przemyca również przesłania. Delikatnie nakreśla je gdzieś między uderzeniami skrzydeł nocnych motyli a wiatrem przewracanych stron.

Gwiezdny zegar to opowieść o tym, by nie oceniać nikogo bez bliższego poznania, by nie zostawiać przyjaciół bez pomocy oraz o tym, że każdy ma prawo do popełniania błędów, ale musi też nauczyć się do nich przyznawać i ponosić konsekwencje swoich czynów. Całość jest lekka i przyjemna. Przejrzyste i krótkie zdania ułatwiają tę niesamowitą podróż młodym, samodzielnym czytelnikom. Nie męczą, a wręcz oczarowują bajkowością, Każdy ma tu jakieś zadanie do wykonania, próbę do przejścia, swoje miejsce w tej zaskakującej i jakże świeżej przygodzie. Jesteście ciekawi świata za drzwiami?

 

Ocena:

osiem czarnych kruków stanowiących ocenę książki

Tytuł: Gwiezdny zegar. Cienista ćma
Seria: Gwiezdny zegar (tom 1)
Autor: Francesca Gibbons
Ilustracje: Chris Riddell
Wydawca: HarperKids ( Harper Collins)
Liczba stron: 496
ISBN:9788327655714
Data wydania: 14 października 2020
Tłumaczenie: Anna Karina Kosek
Tytuł oryginału: A Clock of Stars: The Shadow Moth

Książki stanowią dla mnie całodobową dostawę tlenu. Staram się zarażać swoją pasją każdego kto tylko wejdzie na moją orbitę. Dusza przepełniona fantastyką, serce bijące w rytm romansów, rozum łaknący zagadek i akcji. Od niedawna fanka literatury dziecięcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *