Złota gwiazdka
Dafciki wśród książek,  Recenzje

Złota gwiazdka-Emilia Kiereś

Zmiany to nieodzowna część życia każdego człowieka. Nie zawsze jesteśmy w stanie się do nich przygotować i zapobiec uczuciom, które wywołają. Wszak ciężko przyzwyczaić się do odmiennego życia, które tak bardzo różni się od bezpiecznej i oswojonej wersji. Jak poradzić sobie ze złymi emocjami, jakie pojawiają się równie niespodziewanie? Z takimi wyzwaniami musiał poradzić sobie Antek. Chłopiec nie ma ostatnio za łatwego czasu. Święta jawią się w bezśnieżnej aurze, tęsknota za mamą wywołuje smutek, a samotność zaczyna zagnieżdżać się niebezpiecznie w sercu. Wszystko dookoła jest przeciwko niemu.

Fakt, że spędzi Boże Narodzenie z całą rodziną u cioci i czeka tam na niego mama i jego młodszy braciszek nie rozganiają czarnych chmur. To Staś jest w centrum uwagi rodziców, starsza siostra jest za dorosła na zabawę. Żal i smutek wdzierają się w jego umysł. Tylko tropienie czerwonej głowy odrywa jego myśli od trudnych uczuć. Złota gwiazdka rozświetli niebo, ale czy pomoże Antkowi porozumieć się z rodziną?

Złota gwiazdka

Kto raz poznał smak opowieści spisanych piórem Emilii Kiereś, tego nie zdziwi fakt lektury kontynuacji Srebrnego dzwoneczka. Nie mogłam oprzeć się magii słowa skrytej w każdym wersie. W środku wiosny pozwoliłam, by porwała mnie historia z Bożym Narodzeniem w tle. Autorka tak umiejętnie ukazała losy bohaterów i nadała głębi tłu wydarzeń, że nie była potrzebna żadna zachęta w postaci śniegu za oknem, by dać się porwać Antkowi i jego emocjom. W życiu chłopca sporo się dzieje. Pisarka pozwoliła mu na własne wnioski, emocje tak żywe i realne, jakże odmienne spojrzenie na pozornie zwykłe sytuacje. Złota gwiazdka jest bodźcem dla dorosłego czytelnika, przypominającym mu o tym, jak ważne jest odpowiednie podejście i uwaga, jaką należy poświęcić małemu człowiekowi. To też piękne potwierdzenie dla młodszych odbiorców, że nie są sami ze swoimi rozterkami. Emilia Kiereś idealnie wyważa te dwa elementy, równocześnie dając czytelnikom radość z obcowania z klimatem tejże powieści.

Wśród bohaterów

Złota gwiazdka to opowieść o chłopcu, który musi mierzyć się ze zmianami w życiu. Pojawienie się młodszego brata odbiera chłopcu uwagę rodziców, a w zamian daje samotność i niezrozumienie. Antek nie bardzo radzi sobie z natłokiem żalu i odrzuceniem. Jego postać przyciąga najmocniej. Emocje, postawa, a nawet czyny, nie zawsze racjonalne czy zgodne z zasadami zostały przedstawione realnie i bardzo przystępnym językiem. Do tego pisarka nie moralizuje i nie ocenia, a delikatnie wskazuje drogę do rozwiązania poszczególnych problemów. Dzięki temu łatwo utożsamić się z postaciami i znaleźć w ich losach cząstkę siebie.

Podsumowanie

Pokochałam aurę tej opowieści, jej lekkość i wartość, jaką w sobie kryje. Z łatwością porwała mnie w wir wydarzeń i udowodniła, że to był dobry wybór. Piękny język, niesamowite ilustracje i to coś, co czyni ją uniwersalną i zapamiętywalną. Dobra fabuła, niezwykła kreacja postaci oraz to, co tworzy magię tej historii. W tak niewielkich gabarytach powieściopisarce udało się pomiędzy wierszami umieścić prawdy równie proste, co emocjonalne. Złota gwiazdka zmusza do przemyśleń, rozważania istoty świąt i błędów, jakie popełniamy, nie zauważając siebie nawzajem.

 

Ocena: 

osiem czarnych kruków stanowiących ocenę książki

 

Autor: Emilia Kiereś
Ilustracje: Małgorzata Musierowicz
Tytuł: Złota gwiazdka
Wydawnictwo: HarperKids
Wydanie: I
Data wydania: 2021-10-13
Kategoria: lit. dziecięca (9+)
ISBN: 9788327663719
Liczba stron: 128

Książki stanowią dla mnie całodobową dostawę tlenu. Staram się zarażać swoją pasją każdego kto tylko wejdzie na moją orbitę. Dusza przepełniona fantastyką, serce bijące w rytm romansów, rozum łaknący zagadek i akcji. Od niedawna fanka literatury dziecięcej.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *