Za górami
Dafciki wśród książek,  Recenzje

Gwiezdny zegar. Za górami-Francesca Gibbons

Niesamowite przygody zaczynają się niespodziewanie. Wystarczy chwila, by świat na nowo stanął na głowie, a odkrywanie jego zmian szło w parze z tajemnicami i niebezpieczeństwem. Wszystko za sprawą nowego podziału władzy. Imogen i Marie chcą udowodnić dorosłym, że ich opowieści o krainie zza drzwi w drzewie są prawdziwe. Postanawiają powrócić do Jarosławia i przynieść niedowiarkom dowody, które uchronią je przed leczeniem u terapeuty. Nie wszystko idzie zgodnie z planem. Gdy drzwi się zatrzaskują, nie trzeba długo czekać na kolejne kłopoty. Młodsza z sióstr zostaje porwana. Starsza czuje się winna i postanawia odnaleźć siostrę i rozwikłać zagadkę porywanych dzieci. Czeka ją nie lada wyprawa. Co czeka za górami?

Gwiezdny zegar. Za górami.

Książki dla dzieci i młodzieży przyciągają swoją niezwykłością, oryginalnością i przygodą wpisaną w każdą historię. Już same poszukiwania tych, które pokochamy, jest niesamowitą zabawą. Gwiezdny zegar to już drugi tom przygód Imogen i Marie, na który tak mocno czekaliśmy. Oczywiście nie było mowy o dokończeniu żadnych zobowiązań czy rozpoczętych wieczornych lektur. Za górami czekało, by ponownie wabić, intrygować i wciągać zarówno fabułą, jak i wszystkim, co się na nią składa. Przyznać trzeba, że ponownie mieliśmy do czynienia ze świetnie wykreowanym światem, który porywa czytelnika w piękną i pełną przygód podróż. To świat, który już poznaliśmy, a jednak zaskakuje nas przy kolejnej wizycie.

Wśród bohaterów

Za górami to zatrzęsienie magicznych postaci. Znajdzie się miejsce dla potworów, różnorodnych magicznych stworzeń, królów i królowych, wiedźm i księżniczek nawet takich rozwydrzonych. Powieściopisarka z lekkością łączy zróżnicowane, charakterne postaci, nadaje im głębi i pozwala dokonywać wyborów zgodnych z ich rysem psychologicznym. W tym aspekcie powieść jest prowadzona logicznie i fascynuje zarówno równowagą dobrych i złych postaci, jak i zmianami, jakie w nich zachodzą. Imogen i Marie powracają do Jarosławia, nie wiedząc, co na nie czeka. Ich przygoda okaże się wciągająca, ale i przerażająca. Masa tu bowiem przepowiedni, niebezpieczeństwa, intryg i zabójstw. Nie zabraknie emocji, bez których przygoda to tylko sucha opowieść i zwrotów akcji, które pozwolą nam spojrzeć inaczej na miejsce i ludzi.

Podsumowanie

Gwiezdny zegar wysoko podniósł poprzeczkę, jednak drugi tom świetnie odnajduje się na tej kolejce górskiej emocji. To wciąż piękna opowieść o magii, przyjaźni, trosce i przywiązaniu. Magiczny zegar wciąż odmierza czas naszej podróży, a czarny charakter tylko czeka, by namieszać. Inny świat, który otworzył przed siostrami swoje drzwi. Tym razem powita ich zgoła inną przygodą i dostarczy całej gamy emocji, bez których życie małego czytelnika nie byłoby pełne. Autorka używa przystępnego języka, odpowiedniego dla młodszych czytaczy, jednak jej historia znajdzie uznanie i u tych nieco starszych. Za górami to dobra kontynuacja i zarazem intrygujące preludium dla kolejnego tomu, na który czekamy z niecierpliwością równie nieznośną, co poprzednio.

 

Ocena:

Ocena 9 kruków

Autor: Francesca Gibbons 

Tłumaczenie: Anna Karina Kosek

Ilustrator: Chris Riddell

Tytuł: Gwiezdny zegar. Za górami 

Tytuł oryginalny:

Seria i nr tomu: Gwiezdny zegar (tom 2)

Wydawnictwo:  Harper Kids 

Wydanie: pierwsze 

Data wydania: 2022-03-23

Kategoria: literatura dziecięca, fantastyka 

ISBN:9788327676542

Liczba stron: 544

Książki stanowią dla mnie całodobową dostawę tlenu. Staram się zarażać swoją pasją każdego kto tylko wejdzie na moją orbitę. Dusza przepełniona fantastyką, serce bijące w rytm romansów, rozum łaknący zagadek i akcji. Od niedawna fanka literatury dziecięcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *