Obiecuję ci szczęście
Marta wśród książek,  Recenzje

Obiecuję ci szczęście- Ewa Formella

Gdy wkraczamy w dorosłe życie, unikamy problemów, jak ognia. Pragniemy prostej drogi do szczęścia, które każdy może widzieć inaczej. Jeśli przeszłość nie ofiarowała nam ciepła i stabilizacji, sami często nie chcemy kierować się tam, gdzie czeka nas większe wyzwanie. Czasem potrzeba planu, a innym razem całkowitej ucieczki od tego, co znane. Gdyby wszystko w życiu szło po naszej myśli, a zdanie obiecuję ci szczęście, było niczym zaklęcie umiejące zdziałać cuda. Niestety życie bywa przewrotne.

Kalina nie miała dobrych wzorców w domu rodzinnym. Nie powinno więc dziwić, że jej ścieżka życiowa tak bardzo różni się choćby od tej, którą podąża jej siostra. Kobieta osiągnęła sukces zawodowy i jest dyrektorem ogromnej gdańskiej firmy, nie stroni od zabaw i alkoholu, a o zakładaniu rodziny nawet nie myśli. Ma adoratora, Bronka, jednak traktuje go jak kolegę i odrzuca jego zaloty. Śmierć jej siostry na nowo rozpisze jej losy, a plany, które snuła będą teraz daleko w tyle. Czy kilkuletnia Tosia, siostrzenica Kaliny będzie w stanie obudzić w niej siłę do stworzenia rodziny?

Obiecuję ci szczęście.

Tak niewiele trzeba, by misterny plan legł w gruzach, a życie fiknęło koziołka. Jedno wydarzenie otworzy przed Kaliną drzwi, których nie miała zamiaru otwierać. Nigdy nie planowała rodziny, dzieci i stabilizacji innej niźli ta dotycząca pracy. Śmierć siostry i przejęcie opieki nad jej córką wymusi na kobiecie sporo zmian. Tylko czy pokochanie kogoś faktycznie jest tak proste, gdy tak niewiele wie się o bezpieczeństwie, czułości i odpowiedzialności za czyjeś życie? Kobieta po pogrzebie wróci z dzieckiem i pamiętnikami, które latami spisywała Monika. Rewolucja wkradnie się w życie Kaliny i Tosi niczym huragan, który wymaga zmiany kierunku.

Ewa Formella ponownie zabrała mnie w świat, jakże żywy i ociekający prawdą, który wcale nie jest ugładzony i kipiący szczęściem. Obiecuję ci szczęście to powieść, która z pewnością trafi w serca czytelników kochających życiowe, słodko-gorzkie historie, które niosą ze sobą ogromny bagaż emocjonalny i dotykają najgłębszych strun duszy. Nie brakuje w niej ważnych i równie trudnych tematów, jak alkohol czy rodzice nieumiejący okazywać wsparcia. Autorce nadzwyczaj lekko wychodzi snucie tejże opowieści, która wciąga bez reszty. Teraźniejszość plącze się ze wspomnieniami spisanych w pamiętnikach zmarłej Moniki. Choć czasem jej wyznania ciążyły mi równie mocno co Kalinie, stanowią one tło przeszłości, która zbudowała postawę Kaliny.

Wśród bohaterów

Pomimo tego, że to Kalina jest główną bohaterką, to bardziej zagłębimy się w postać jej siostry. To dzięki pamiętnikom dowiemy się, jak wyglądało życie sióstr przed laty i jakie wydarzenia ukształtowały ich dorosłość. Ewa Formella spisała się w tym aspekcie niesamowicie realnie. Czytając, masz wrażenie, że znasz kogoś takiego jak Kalina czy Monika i z łatwością wchodzisz w ich historie, gdyż jest dla ciebie autentyczna. Opary alkoholu, brak miłości i rozmowy, cień przeszłości, który wciąż przysłania to, co najważniejsze. O tak, kreacja postaci i sama fabuła łączą się w niezwykłą, wciągającą powieść o mimo wszystko pozytywnym wydźwięku. Choć autorce zależy na przekazie i wplataniu życiowych tematów, nie zapomina również o tym szczęśliwym akcencie.

Podsumowanie

Pokochałam Tosię całym sercem, kibicowałam Kalinie i życzyłam Bronkowi cierpliwości oraz zaciętości w dążeniu do celu. Uśmiechałam się i płakałam, żyłam powieścią i emocjami, jakie w sobie skrywa. To było niezwykłe popołudnie, które z chęcią bym powtórzyła, na nowo zatapiając się w cieniach i blaskach życia bohaterów. Obiecuję ci szczęście to kolejna powieść Ewy Formelli, którą polecać będę z radością i czystym sumieniem. Autorka zmusza do refleksji, zastanowienia się nad własnymi wyborami i tym, co nas ukształtowało lub wciąż blokuje nasz rozwój. Przyjemna i życiowa powieść, której długo nie zapomnisz.

 

Ocena: 

osiem czarnych kruków stanowiących ocenę książki

Autor: Ewa Formella

Tytuł: Obiecuję ci szczęście 

Wydawnictwo: Replika 

Wydanie: pierwsze 

Data wydania: 2022-06-29

Kategoria: literatura piękna

ISBN:9788367295161

Liczba stron:304

Książki stanowią dla mnie całodobową dostawę tlenu. Staram się zarażać swoją pasją każdego kto tylko wejdzie na moją orbitę. Dusza przepełniona fantastyką, serce bijące w rytm romansów, rozum łaknący zagadek i akcji. Od niedawna fanka literatury dziecięcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *