Marta wśród książek,  Recenzje

Niepokój. Detektywistyczna seria o Axelu Steenie- Jesper Stein

 

Jesteś perfekcjonistą, twoje życie, choć nie jest usłane różami, pozwala ci na dokładne i bezkompromisowe odnajdywanie każdego szczegółu. Przychodzi jednak moment, gdy twoja niezawodność i racjonalne myślenie, może okazać się niepotrzebne. Po co tkwić w perfekcji, jeśli ona ściąga na ciebie zagrożenie.

 

 

Alex Steen to wicekomisarz duńskiej policji. Wszyscy znają jego perfekcjonizm i obsesyjne wręcz dążenie do prawdy i odkrycia sprawcy zbrodni. Jego podejście nie przysparza mu zbyt wielu przyjaciół, wśród współpracowników nie cieszy się zbyt dobrą sławą. Gdy w mieście wykonywane jest przejęcie Ungdomshuset wybuchają zamieszki.
Gdy opada kurz i emocje wśród protestujących maleją, policja trafia na ciało pod murami cmentarza. Tylko jedna osoba jest w stanie odkryć kto i dlaczego zabił. Alex Steen nie będzie miał jednak łatwo, gdyż są osoby, które nie chcą, by sprawa została rozwiązana. Komu zaufać i jak pozbyć się swoich nawyków, które tym razem nie tylko się nie przydadzą, a mogą wręcz utrudnić śledztwo?

 

Jasper Stein zadebiutował tą powieścią, a jej sukces sprawił, że losy sarkastycznego komisarza rozrosły się już do czterech tomów. Czy warto sięgnąć po inaugurującą część, jaką jest Niepokój?

 

Oczywiście, że powinno się po niego sięgnąć. To ciekawy i dość mocno absorbujący czytelnika rodzaj literatury. Trzymająca w napięciu zagadka kryminalna i mnóstwo niedomówień sprawią, że lektura tejże powieści będzie przyjemna. Stein stworzył bohatera, który jak na gatunek powieści przystało, ocieka perfekcjonizmem i sarkazmem, nie budząc przy tym sympatii współpracowników. Zostanie postawiony w sytuacji, gdzie jego sposób działania może się nie sprawdzić a wręcz przeszkadzać w osiągnięciu celu, a jest ktoś, komu nie bardzo zależy na odnalezieniu sprawcy.

 

Niebezpieczeństwo i mnóstwo zagadek w otoczce kryminału tym razem w duńskiej odsłonie z ciekawą fabułą, która nie zdradza za szybko swojego prawidłowego szlaku. Ciekawie napisane dialogi i bohaterowie, którzy swoją postawą i charakterystycznością nadają głębi i jakości historii.
Powieść posiada lekkie niedociągnięcia, jednak biorąc pod uwagę, że to debiut tego autora można przymknąć na nie oko. Całość broni się wystarczająco dobrze, by czas spędzony na poznawaniu Alexa Steena zaliczał się do przyjemnych.

 

Autor potrafi stworzyć świat, który zaciekawi, bohaterów, którzy są w stanie przyciągnąć uwagę i intrygę, która zaabsorbuje nas na dość długo. Stein ma lekkie pióro i potrafi to wykorzystać w ciekawy sposób. Chętnie sięgnę po kolejne tomy z serii i kolejny raz zatopię się w dobrze wykreowanym świecie pełnym zawiłych zagadek, które Steen na pewno da radę rozwiązać.
Ocena:
Tytuł: Niepokój. Detektywistyczna seria o Axelu Steenie.
Autor: Jasper Stein
Wydawca: Editio Black
Liczba stron:456
ISBN:9788328326484
 
 

 

Książki stanowią dla mnie całodobową dostawę tlenu. Staram się zarażać swoją pasją każdego kto tylko wejdzie na moją orbitę. Dusza przepełniona fantastyką, serce bijące w rytm romansów, rozum łaknący zagadek i akcji. Od niedawna fanka literatury dziecięcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *