Dafciki wśród książek,  Inne

Niezbędnik… Jak ogarnąć dojrzewanie-Anita Naik/Phil Wilkinson

Nasze życie od najmłodszych lat nie jest łatwe. Prędkość zmian, z jakimi przychodzi nam się zmierzyć, często przegania naszą wiedzę i powoduje ogromne pokłady niepewności. Z pewnością pod tym względem wygrywa okres dojrzewania. Nie jest ważne czy chodzi o chłopców, czy dziewczyny. Stres, panika i poczucie wstydu jest porównywalne pomimo oczywistych różnic. Jak pomóc dzieciom w przejściu tego trudnego, aczkolwiek naturalnego okresu?

Z pomocą przychodzi rynek wydawniczy, na którym pojawia się coraz więcej literatury, która fachowo nakreśla problemy, z jakimi przyjdzie się zmierzyć rodzicom i dzieciom. Często jednak napisane są ciężkim, fachowym językiem, który może i rodzicom, by pomógł, ale przecież oni dojrzewanie mają już za sobą, prawda? Na szczęście jest też kilka ciekawych książek w tej tematyce skierowanych bezpośrednio do dzieci. Jedną z nich z pewnością są dwa niezbędniki, które ukazały się nakładem Wydawnictwa Debit.

Te niepozorne książeczki w twardej oprawie, skrywają prostotę kreski i przekazu, który można kierować już do dzieci w wieku 9+. Owszem treść różni się w zależności, po który Niezbędnik sięgniemy, wiele je jednak łączy i to od wspólnego mianownika należy zacząć prezentacje. Bez względu na płeć, wiek, w jakim nasza pociecha rozpoczyna wchodzenie w etap dojrzewania oraz jaki ono ma przebieg, autorzy podkreślają, jak ważna jest rozmowa na te tematy i wsparcie na każdym etapie.

Oba niezbędniki zawierają rozdziały o samoakceptacji i budowaniu poczucia własnej wartości, które jest bardzo niskie, gdy nie jesteśmy w stanie akceptować zmian, jakie w nas zachodzą. Identyczne jest również przedstawienie tematu współżycia, wyjaśnienie czym jest ciąża i jak do niej dochodzi oraz prawo do prywatności. Autorzy wyjaśniają dzieciom, jak ważne jest bronienie własnej cielesności i akceptacja zmian, nawet jeśli są one początkowo nieprzyjemne. Bardzo pozytywnie odbieram to, że każdy Niezbędnik zawiera rozdziały o dojrzewaniu płci przeciwnej, które dają pełny ogląd na ten proces i pomagają zrozumieć, że wszyscy przechodzimy przez ten sam proces, różni się tylko czas i intensywność zmian.

Jeśli jesteś mamą dziewczynki, która niedługo stanie przed czasem zmian wybierz Niezbędnik każdej dziewczyny.

 

Poza wspólnymi zagadnieniami zawiera on szereg treści, która pomoże twojej córce zrozumieć mechanizmy, jakie za chwilę zawładną jej ciałem i przejść przez dojrzewanie z uśmiechem na twarzy. Od pierwszych objawów, jakim są powiększające piersi poprzez wzrost owłosienia i naukę, jak radzić sobie z miesiączką, aż do pełnej dojrzałości płciowej. Twoja pociecha krok po kroku dowie się jak być przygotowanym na szereg wyzwań, jak ważna jest szczera rozmowa i otwartość oparta na zaufaniu zbudowanym z rodzicem oraz jak nie stracić radości i pewności siebie.

Każda dziewczynka powinna wiedzieć, jak dbać o higienę narządów intymnych, jak dobrać odpowiedni stanik i przygotować się do miesiączkowania, znać sposoby łagodzące nieprzyjemne skutki „tych” dni i mieć możliwość wyboru, tampon czy podpaska. Treść przekazu jest jasna, naturalna i bez podtekstów. Wspomagana prostą i płynną kreską, która dopełnia tekst i obrazuje każde zagadnienie w łatwy do zrozumienia sposób. Niezbędnik każdej dziewczyny pomoże przetrwać dojrzewanie, wyjaśni kwestie zmian wyglądu i huśtawki nastrojów. Sprawi, że dziecko pozna swoje ciało i w pełni przygotuje się na okres życia, który ze zdobytą wiedzą będzie wspominać miło.

No tak dziewczyńskie sprawy się rozwiązały, jednak co zrobić, gdy to twój syn wkroczy w czas buntu i zmian, które go nie ominą? I dla niego stworzono niezbędnik, by mógł wcześniej przygotować się na te wszystkie zawirowania. Nie myślcie sobie, że jest ich mniej lub są łagodniejsze. W życiu dorastającego chłopca także czeka wiele niespodzianek i pytań, na które warto znać odpowiedzi.

Niezbędnik każdego chłopaka nie różni się kreską od wcześniej wspomnianej dziewczyńskiej wersji. Utrzymane w podobnym klimacie ilustracje mają pomóc w ogarnięciu chaosu. Tylko z drugiej strony tej ewolucyjnej drabinki. Chłopcy muszą poznać swoje ciało, dowiedzieć się, dlaczego zmienia się im głos czy pojawiają się im pryszcze (a oni mają gorzej, bo pryszcze lubią ich plecy, ręce i klatkę piersiową) i o co tak właściwie ten lament z higieną. Jest jeszcze cała instrukcja, jak poradzić sobie z tajnikami golenia i podobnie jak u dziewczyn, jak ważne jest zdrowe odżywianie.

Oba niezbędniki napisano lekkim, zrozumiałym językiem. Poruszono szereg tematów, które łączy okres dojrzewania u obu płci i te, które są indywidualną kwestią. Świetnie wyważona treść nie tylko wesprze nastolatka, ale i jest podstawą dla rodzica, do wyjścia z rozmową na dany temat. Myślę, że śmiało sprawdzą się w przypisanej im grupie wiekowej i pomogą odczarować pokłady strachu, jakie ogarniają rodziców i dzieci, gdy mowa o dojrzewaniu.

Ocena: 

osiem czarnych kruków stanowiących ocenę książki

Tytuł: Niezbędnik każdej dziewczyny/ Niezbędnik każdego chłopaka

Autor: Anita Naik/Phil Wilkinson

Wydawca: Debit

Liczba stron:48/48

ISBN:978-83-8057-353-6/978-83-8057-354-3

Data wydania:18 września 2019

Za egzemplarze Niezbędników dziękuje Wydawnictwu Debit i Michalinie z bloga Papierowy bluszcz, gdzie ta recenzja ukazała się we wpisie gościnnym.

Książki stanowią dla mnie całodobową dostawę tlenu. Staram się zarażać swoją pasją każdego kto tylko wejdzie na moją orbitę. Dusza przepełniona fantastyką, serce bijące w rytm romansów, rozum łaknący zagadek i akcji. Od niedawna fanka literatury dziecięcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *