pamiętniki Wisienki i Walentyna
Dafciki wśród książek,  Recenzje

Pamiętniki Wisienki i Walentyna-Joris Chamblain

Nic tak nie przeraża, jak zmiany, które są częścią życia każdego z nas. Wszyscy byliśmy kiedyś dziećmi i czuliśmy ten przygniatający ciężar często odbierający nam mowę. Jak bowiem mówić o czymś, co dopiero ma nadejść i jest nam kompletnie nieznanym uczuciem? To tak jakbyśmy nagle zaczęli porozumiewać się w innym języku i przestali rozumieć każdego dookoła. Przerażające, prawda? Wisienka chyba znalazła na to sposób, a przynajmniej starała się zakończyć tę misję sukcesem. Czy jej się to udało?

Pamiętniki Wisienki i Walentyna

Czasem rodzice nie mają pojęcia, że w natłoku codziennych zadań umyka im coś niezwykle małego, choć o ogromnej sile. Zdarza się, że wypowiedziane przez nich słowa zostaną odebrane inaczej. Nagła cisza i odcięcie się od zabawy pojawiają się wraz ze strachem, który sprytnie odbiera dziecku głos, a na to nie można się godzić. Na Wisienkę, Walentyna i ich rodziców spadło ostatnio wiele zmian. Połączenie rodzin i planowanie długiej podróży wcale nie ułatwia sytuacji. Stefan martwi się o syna, ale nie ma pojęcia, co jest przyczyną jego wycofania. Na szczęście z inicjatywą pomocy wychodzi Wisienka. Dziewczyna ma plan jak dowiedzieć się, co trapi chłopca, jednak o powodzeniu planu dowiemy się jedną misję specjalną dalej. Drogi czytelniku musisz bowiem wiedzieć, że tym razem młoda detektyw z zacięciem pisarskim będzie prowadzić misję międzygalaktyczną, od której powodzenia wiele zależy.

Wśród bohaterów

Poza Wisienką, rodzicami i Walentynem spotkamy tu również galaktyczne stwory, które z jakiegoś powodu pojawiły się na ziemi. Nie to nie żart, a niezwykła forma przedstawienia poruszanego przez autora tematu. Realizm postaci sprawia, że nawet najbardziej onieśmielone dziecko odnajdzie w tej historii nadzieje i rozwiązanie własnych problemów. Strach, niepewność i ciężar zmian dopada wszystkich, jednak dzieci dopiero poznają poszczególne emocje i nie zawsze są gotowe na ich moc. Walenty nie wiedział jak rozumieć słowa taty, czego spodziewać się po długim wyjeździe i czy gdy wróci, wciąż będzie miał przyjaciół. Jego rozterki i niepewność stara się rozwiać dziewczynka o wiśniowych włosach i lekkim piórze. Mali czytelnicy z zacięciem będą przemierzać etapy misji i odkrywać nie tylko nowe galaktyki, ale i emocje, które często poziomem trudności dorównują kosmicznym bitwom.

Wśród ilustracji

Pamiętniki Wisienki i Walentyna wciągają niesamowicie. Zostajemy pochłonięci historią zamkniętą w słowach, ale i tą całą magią, gdy owe litery łączą się z obrazem. To nie tylko komiks i pamiętnik, gdyż młody czytelnik w swoje ręce dostaje również obszerny i niezwykle dokładny dziennik misji, który rozjaśni nam drogę ku okiełznaniu niemalże każdej emocji. Prostota połączona z wyraźniejszą kreską. Ciepłe barwy wypływają z każdej ilustracji tworzącej komiks, łącząc się płynnie z notatkami tajnych agentów i kreską, która dzieciom jest niezwykle znana i z pewnością o wiele bardziej do nich przemówi. Całość jest genialna. Prosta, kolorowa, rozbudzająca wyobraźnie nawet dorosłego.

Podsumowanie

Gdzieś tam w środku dzieje się magia. Dorośli dostrzegą, jak niewiele trzeba, by przegapić ważne sprawy i narazić dziecko na stres. Malec powoli otwiera się na świat emocji i proszenia o pomoc nie tylko zmianą codziennego zachowania, ale i nauki mówienia o tym, co go nurtuje czy stresuje. To inspirująca podstawa mogąca pomóc w wielu problemach piętrzących się na drodze małego podróżnika. Bardzo mądrze podchodzi do rozmowy na temat emocji, zmian i postrzegania świata przez obie strony z innej perspektywy. Może faktycznie rodzic to trochę kosmita, który nie zawsze rozumie przekaz emocji wysyłany przez małego człowieka? Warto sięgać po takie książki i rozmawiać z dzieckiem w jego języku.

 

Ocena:

Ocena 10 kruków

Scenariusz Joris Chamblain
Ilustrator Aurélie Neyret
Tłumaczenie Marek Puszczewicz
Tytuł oryginału Los diarios de Cereza y Valentín
Wydawnictwo Egmont
Wydanie I
Data wydania 2022-01-26
Kategoria literatura dziecięca
ISBN 9788328152717
Liczba stron 60

Książki stanowią dla mnie całodobową dostawę tlenu. Staram się zarażać swoją pasją każdego kto tylko wejdzie na moją orbitę. Dusza przepełniona fantastyką, serce bijące w rytm romansów, rozum łaknący zagadek i akcji. Od niedawna fanka literatury dziecięcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *