Co wstrząsa ziemią?
Dafciki wśród książek,  Recenzje

Co wstrząsa ziemią?-Robin Jacobs

Świat każdego dnia nawiedzany jest przez przeróżne kataklizmy. Mniej lub bardziej mordercza siła w mgnieniu oka burzy to, co człowiek w pocie czoła budował latami. Każdy z nich jest inny, jednak wszystkie pokazują, jak niewiele znaczy człowiek oko w oko z naturą. Tsunami, huragany czy trzęsienia ziemi, wszystkie stanowią zagrożenie i przepiękny spektakl mocy drzemiącej w przyrodzie. Skąd się biorą? Czy da się przewidzieć ich pojawienie i siłę, z jaką uderzą? Jak właściwie powstają? Na wszystkie te pytania znaleźliśmy odpowiedź w najnowszej publikacji wydawnictwa Kropka. Co wstrząsa ziemią? to niezwykle wyczerpująca książka, napisana lekko i przystępnie. Jest dopasowana do młodego czytelnika w każdym szczególe. Czy nas zachwyciła?

Co wstrząsa ziemią?

Uwielbiam odpowiadać na tysiące pytań zadawanych przez małych ludzi, którzy tak bardzo żądni są odpowiedzi i chłoną świat całym sobą. W końcu doczekałam się rozmów o kosmosie, rodzajach chmur i pogodzie. Stąd już niedaleko do klimatu i anomalii pogodowych, czyli wszelkich rodzajów klimatu. Co wstrząsa ziemią? od razu przykuło naszą uwagę, a gdy już wyruszyliśmy w tę podróż, nie może się ona zakończyć, a pytania napływają przy każdego lekturze tego tytułu. Byłam zaskoczona lekkością stylu i prostotą przekazu. Całość traktuje o poważnych zjawiskach mających wpływ na wygląd ziemi, jej mieszkańców i jakość ich życia. Wiele niebezpieczeństw skrywających się pod ziemią lub umiejących zawładnąć powietrzem czy wodą. Ogromne fale zmiatające całe miasta, wybuchające wulkany, pokrywające lawą całe wioski i wyrzucające ogrom pyłu, Tornada umiejące zniszczyć dobytek zbierany latami i trzęsienia ziemi, które w ułamku sekundy mogą odebrać miliony żyć.

To wszystko może wzbudzać strach i niepewność, szczególnie w dzieciach. Warto jednak zaopatrzyć się w ten tytuł i móc rozpocząć niesamowitą przygodę, która zmieni strach w wiedze i pewność, że należy robić wszystko, by natura nie musiała się przed nami bronić. Przejrzyste informacje, garść ciekawostek i masa wiedzy zamknięte w jednej książce przyjaznej młodemu czytelnikowi. Wraz z Co wstrząsa ziemią? możemy przekazać maluchom ogromne pokłady informacji na temat tego, jak działa ziemia, jakie procesy zachodzą w poszczególnych sytuacjach i jak reagować, gdy już się pojawią.

Wśród ilustracji

To niesamowita publikacja, która zachwyca objętością, stylem i jakością przekazywanych informacji. Niezwykle przyjazna młodym umysłom, które są złaknione wiedzy i ciekawością poznają otaczający je świat. Co wstrząsa ziemią? to również przepiękne ilustracje, które zachwycają dokładnością i dbałością o szczegóły. Dzięki nim przygoda z nauką zdaje się ciekawsza i pełniejsza. Wyrazista kreska i naturalne barwy łączą się w przepiękny spektakl i oddają z dużą dokładnością faktyczny wygląd różnorakich zjawisk przewijających się przez kulę ziemską. Maluch może zobaczyć, jak ogromną i niszczycielską siłę mają żywioły i jak wiele pozostaje nadal w mocy przypadki. Mapy, przeróżne przekroje i cała masa ilustracji łączą się z lekkim i porywającym tekstem, który pochłania bez reszty każdego bez względu na wiek.

Podsumowanie

Co wstrząsa ziemią? czyta się jednym tchem i z ciekawością wraca setki razy do informacji w niej zawartych. Napisana z pasją i dokładnością, wciąga bez reszty, choć opowiada o tym, co z łatwością zgładzić mogłoby ludzkość. Jedne wciąż nieprzewidywalne, inne dające się przewidzieć na tyle wcześniej by móc przed nimi uciec. Książka ta pokazuje nam, jak wielką moc ma natura i jak niewiele wiemy o jej niszczycielskiej, ale jakże potężnej i widowiskowej sile. To pozycja idealna dla małych ciekawskich, ale i tych dużych, którzy znajdą w niej nowe pokłady wiedzy. Ciekawość to emocja, której nie zabraknie nam do końca życia, warto z niej korzystać na 100 procent.

 

Ocena: 

Ocena 10 kruków

Autor: Robin Jacobs

Tłumaczenie: Adam Pluszka 

Ilustrator: Sophie Williams

Tytuł: Co wstrząsa ziemią ?

Tytuł oryginalny: Shattering Events

Wydawnictwo: Kropka 

Wydanie: pierwsze 

Data wydania: 2021-12-01

Kategoria: interaktywne, obrazkowe, dla dzieci 

ISBN:9788367022422

Liczba stron: 96

 

Książki stanowią dla mnie całodobową dostawę tlenu. Staram się zarażać swoją pasją każdego kto tylko wejdzie na moją orbitę. Dusza przepełniona fantastyką, serce bijące w rytm romansów, rozum łaknący zagadek i akcji. Od niedawna fanka literatury dziecięcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *