Dafciki wśród książek,  Recenzje

Abecadło Pierdziołki-praca zbiorowa

Jedna literka, druga literka, zbiorę cały alfabet do tego pudełka. To fragment twórczości z mojego dzieciństwa, który majaczy mi gdzieś w głowie za każdym razem, gdy sięgam z Dafcikami po książeczki, w których to alfabet jest głównym bohaterem. Czy da się o tych samych literach tworzyć wciąż nowe książki?

Mnóstwo rymowanek, urywanych powiedzonek, które zależnie od przyjaciela zmieniały nieznacznie treść. Dzieciństwo minęło mi pod znakiem słownych zabaw i gier podwórkowych, gdzie usłyszenie „Wlazł kotek na płotek, tam walnął go młotek” nie było niczym dziwnym. Sami przeinaczaliśmy słowa, by powstałe wierszyki były krótkie i zabawne zarazem. Tylko czy teraz jako rodzice jesteśmy w stanie zapewnić podobną swobodę, jaką mieliśmy sami?

Abecadło Pierdziołki może pomóc sprawdzić nam tę teorię. Zastanawiacie się w jaki sposób? To nie jest zwykła książeczka z rymowankami dla maluchów. Już pierwszy wierszyk pokazuje, że mamy do czynienia z wariacją na temat liter, które ułożone nie po kolei mogą zadziwić i rozbawić. Rozpocznijmy lekturę od ostatniej strony. Tył okładki zawiera ostrzeżenie, które pomoże nam rodzicom przygotować się na lekturę tejże czytanki. Abecadło Pierdziołki to bowiem zbiór wierszyków, które można podzielić ze względu na wiek dziecka. To my decydujemy czy dana rymowanka jest odpowiednia dla naszych pociech, czy może na zasłyszenie niektórych słów jest jeszcze za wcześnie.

Jedno jest pewne pan Pierdziołka nie da się nam nudzić, gdyż w swym zbiorze liter ukrył masę wierszyków i piosenek, które z pewnością rozbawią do łez zarówno dużych, jak i małych. Całość okraszona ilustracjami wymalowanymi lekką i przyjemną dla dziecięcego oka kreską. Dobór barw i humorystyka z pewnością przypadną wam do gustu, a spory format pozwoli lepiej utrzymać książkę nawet w mniejszych rączkach. Tekst jest dość duży, więc starsze pociechy dadzą rade czytać go o własnych siłach. Mniejszym z pewnością umkną nasze starania ominięcia niektórych treści.

Abecadło Pierdziołki to wesołe i pełne zaskakujących treści czytadło w twardej oprawie, które z pewnością rozweseli każdego. Dzieci będą mogły poznać wiersze, które nas bawiły lata temu, śmiać się do pięknych ilustracji i powtarzać słowa piosenki. To z pewnością nietuzinkowy sposób na spędzenie czasu z dzieckiem. Jako czytelnik jestem zachwycona, jako matka czuje się wystarczająco ostrzeżona przed treściami, których moje dzieci jeszcze nie muszą się uczyć, a jeśli już taka sytuacja pojawi się na naszym horyzoncie, to z pewnością będziemy poznawać te meandry słowne wspólnie.

Jeśli nigdy nie pamiętasz prawdziwej wersji rymowanki. Twoje dzieci lubią uczyć się poprzez słowne zabawy i masz dystans do rodzicielstwa to z pewnością książka, która powinna znaleźć się u ciebie na półce. Ja sprzedałam pociechom tylko część treści, która według mnie pasuje do ich wieku. Masz wybór, który nie pozbawia cię salw śmiechu i łez radości.

Ocena:

Tytuł: Abecadło Pierdziołki

Autor: Praca zbiorowa

Wydawca: Zysk i s-ka

Liczba stron:48

ISBN:9788381167291

Data wydania:24 września 2019

Książki stanowią dla mnie całodobową dostawę tlenu. Staram się zarażać swoją pasją każdego kto tylko wejdzie na moją orbitę. Dusza przepełniona fantastyką, serce bijące w rytm romansów, rozum łaknący zagadek i akcji. Od niedawna fanka literatury dziecięcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *