Marta wśród książek,  Recenzje

Enola Holmes. Sprawa leworęcznej lady-Nancy Springer

Życie w czasach ograniczających wolność, osobowość i narzucających ogólnie przyjęte normy, nie jawi się przyjaźnie. Ciężko nie pogubić się w tym, kim jesteśmy naprawdę. Odnalezienie siły na podążanie nieutartymi ścieżkami z pewnością się opłaci.

 

Pamiętacie Enole Holmes? To najmłodsza z rodzeństwa Holmesów. Urodziła się dość późno, co sprawia, że różnica wieku między nią a jej dwoma braćmi jest znacząca. Dodatkowo ten stan nie był mile widziany w towarzystwie, w czasach gdy urodziła się panna Holmes. Enola ma nosa do rozwiązywania zagadek, szukania poszlak i dostrzegania tego, co dla innych niewidoczne. Nie ma się co dziwić, wszak jest siostrą samego Sherlocka.

W dniu jej 14 urodzin zaginęła jej matka, potem bracia chcieli nadrobić braki w jej wychowaniu. Panience w jej wieku bowiem nie wypada strój, który ukochała sobie dziewczyna, jazda na rowerze i samotne wędrówki po ulicach miasta. Jedną rozwiązaną sprawę Enola ma już za sobą, teraz gdy wciela się w rolę asystentki znanego perdytorysty, panny Ivy Meshle czeka na nią wiele przygód. Wraz ze swym przełożonym musi dowiedzieć się, czemu zaginęła Lady Alistair. Czy bycie leworęczną lady jest równie nietaktowne i źle widziane, jak zachowania Enoli?

 

Nie wiem, czemu tak długo zwlekałam z przeczytaniem kolejnej części przygód panny Holmes. Jej przygody polubiłam na równi z tymi, w których główną rolę gra jej starszy brat. Choć może bardziej…

 

W nocy Enola okazuje swoje złote i dobre serce, rozdając biednym na londyńskich ulicach jedzenie oraz ciepłe ubrania. Za dnia przemierza ulice w poszukiwaniu matki i kolejnych spraw do rozwiązania. Nie jest to łatwe ani bezpieczne, jednak nastolatka jest niezwykle bystra i potrafi zadbać o własne bezpieczeństwo. A bywa to trudne, szczególnie że musi ukrywać się przed swoimi braćmi.

Czasy wiktoriańskiego Londynu nie były łatwymi dla kobiet. Enola wie, że musi udawać, iż pracuje na zlecenie pewnego mężczyzny, któremu to pomaga rozwiązywać zagadki zaginięć i kradzieży. Sprawa zaginięcia Lady Cecilii może dać jej upragniony rozgłos, który pozwoli jej zarabiać i swobodnie poszukiwać matki. Czternastolatka ma nie lada wyzwanie przed sobą.

 

 

Wciąż ta sama wyboista droga…

 

 

Nancy Springer poradziła sobie świetnie, zarówno z wykreowaniem postaci, jak i dopasowaniem ich do panujących w przedstawianej epoce warunków. Nastoletnia Enola musi zmagać się z poszukiwaniami matki, ucieczkami przed braćmi i życiem w okresie, który nie był łaskawy ani dla kobiet, ani tym bardziej do ich niezależności od męskiej jednostki. Dziewczyna odznacza się hartem ducha, sprytem i inteligencją, a to w połączeniu z ciekawym charakterem sprawia, że przez całą powieść się niemal płynie.

Lekkie pióro, nietuzinkowa fabuła i mnóstwo tajemnic do rozwikłania, tak można opisać ten tom. Autorka oddała klimat epoki. Sprawiła, że czytelnik bez namysłu obdarza sympatią rezolutną nastolatkę i z podziwem śledzi jej losy. Do głębi bawi to, jak umiejętnie i lekko zarazem Enoli udaje się oszukać brata.

 

Do celu Enolo…

 

Sprawa leworęcznej Lady jest o wiele dojrzalsza niż poprzednia odsłona serii. Autorka świetnie ujęła to, w jaki sposób działa na nastolatkę trud życia w ukryciu, samotność i tęsknota za matką. Powieść dzięki tym zmianom zdaje się realniejsza, jakby żyła i ewoluowała w miarę zachodzących w życiu Enoli zmian. Dziewczyna nie jest pozbawiona wad, często działa pod wpływem chwili, jednak możemy ją podziwiać za to, jak radzi sobie z przeciwnościami. Jej postać jest niezwykle żywa nawet w naszych czasach. Z łatwością może stanowić wzór siły, dążenia do celu i dobrze wykorzystywanej inteligencji.

Ale dość tego dobrego. Czy sprawa leworęcznej Lady będzie miała swój finał i czy Enola odnajdzie to, czego szuka? Tego musicie dowiedzieć się sami. Myślę, że ta podróż okaże się przyjemna, humorystyczna i będzie niosła za sobą przesłanie, które niezmiennie powinno towarzyszyć każdej z nas. Ja już nie mogę doczekać się kolejnego tomu przygód panny Holmes.

 

Ocena:

Tytuł: Sprawa leworęcznej Lady
Cykl: Enola Holmes (tom 2)
Autor: Nancy Springer
Wydawca: Poradnia K
Liczba stron:256
ISBN:9788366005457
Data wydania: 18 września 2019
Tłumacz: Elżbieta Gałązka-Salamon

Książki stanowią dla mnie całodobową dostawę tlenu. Staram się zarażać swoją pasją każdego kto tylko wejdzie na moją orbitę. Dusza przepełniona fantastyką, serce bijące w rytm romansów, rozum łaknący zagadek i akcji. Od niedawna fanka literatury dziecięcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *