Dafciki wśród książek,  Recenzje

Podręcznik dla superbohaterów. W pojedynkę-Agnieszka i Elias Vahlund

Podziw. Każdy chce choć przez chwilę być podziwianym przez innych, mieć przyjaciół i być zauważonym. Bycie dobrym dla innych może być początkiem drogi, która zaprowadzi cię do wyznaczonego celu, tylko czy starczy ci sił, by pozostać wtedy sobą?

Czerwona maska zyskała już sławę w miasteczku Rosenhill. Miejski areszt zaczyna pękać w szwach, a ludzi chcących dowiedzieć się czegoś o super bohaterce skrywającej się pod czerwonym kapturem przybywa. Wraz z rosnącą popularnością maski, rośnie również poziom samotności Lisy. Dziewczynka miała nadzieje, że gdy będzie pomagać mieszkańcom, to nie będzie odczuwać tego nieznośnego uczucia smutku. Niestety bycie anonimowym nie pomaga. Tęsknota za dawnymi przyjaciółmi skutecznie tłumi szczęście z udanych misji i nauki nowych super mocy.

Nie wszyscy są jednak zadowoleni z obecności bohaterki. Lisa nawet nie spodziewa się, że nad miastem i nią wisi groźba, której sama nie będzie w stanie sprostać. W pojedynkę walka może okazać się zbyt trudna. Może więc czas na zmiany?

Już niemal wyczytaliśmy wszystkie literki. Przeanalizowaliśmy każdy obrazek poprzednich dwóch tomów, gdy w nasze ręce w końcu trafił tom trzeci. Jak tym razem odebraliśmy przygody Lisy?

Dzieciaki niemal od początku zostały pochłonięte przez tę historię i nie wyobrażają sobie dnia bez oglądania pięknie ilustrowanych stronic. Nie inaczej było i tym razem. Niemalże od razu zostałam zmuszona do czytania, co będzie dalej i odpowiadania na miliony pytań. Tak, Antek jest mistrzem analizy wszelkich emocji, a tu ich nie brakuje. Szczęście miesza się ze smutkiem, a strach z poczuciem porażki i wstydem za własne czyny.

To niesamowite, że z pozoru abstrakcyjna opowieść o super bohaterce może stać się podstawą do jakże poważnych rozmów z naszymi pociechami. Autorzy zadbali o wszystkie aspekty. Chwytliwa fabuła połączona z przepięknymi ilustracjami działającymi na wyobraźnie to tło dla wielu przygód i świetne podejście do tematyki przemocy, budowania własnej wartości i pomocy w nawiązywaniu przyjaźni.

W pojedynkę jest ciekawie, ale czy ciągła samotność może się komuś podobać? Autorzy na przykładzie Lisy pokazują, jak złudne mogą być marzenia o podziwie i sławie. Dziewczynka uczy się cierpliwości i odkrywa, że rozwiązanie jej problemu leży gdzie indziej i to ona sama, a nie jej super moce są w stanie ten problem rozwiązań. Na jej przykładzie dzieci nauczą się próbować, nawet jeśli nie zawsze będzie dobrze. Jednak nie tylko to urzeka w historii zamkniętej w obrazach.

Tym razem zakochałam się nie w kresce i fabule. To sposób na pokazanie ważnej rzeczy towarzyszącej nam na co dzień ujął mnie najmocniej. Lisa pokazuje, że nie zawsze jest się odważnym, nie zawsze da się wygrać samemu i co najważniejsze obok dobroci pojawia się też zło. Siła na którą musimy przygotować nasze dzieci i pokazać im jak wiele dróg pomoże im ominąć odpowiednie zachowanie.

Razem czy w pojedynkę, z mocami lub bez to dobrocią i wiarą w siebie przejdziemy każdą przeszkodę. Świat pełen jest zła, którego może i sami nie pokonamy, ale gdy nagle będzie nas więcej, kto wie. Czasem wystarczy jeden uśmiech, rozejrzenie się dookoła. Przyjaźń już na ciebie czeka.

Prosty język, jasny przekaz i wciągająca opowieść to składniki na sukces. To idealna seria do rozpalenia miłości do książek dla dzieci w wieku od 6 lat. To mocna podstawa do rozmów o przemocy, złu, jakie czai się gdzieś obok oraz uczuciach, które w młodym umyśle potrafią stworzyć niezły chaos. Jako czytelnik zachwycam się oprawą, która jest bajecznie kolorowa i przyciąga wzrok. Jako rodzic oceniam wartości, jakie niesie za sobą cała seria. W obu przypadkach podoba mi się to, co widzę. Polecam wam całą serię z czystym sumieniem, czekając na czwarty tom tej magicznej opowieści.

 

 

Ocena:

 

Tytuł: Podręcznik dla superbohaterów. W pojedynkę
Cykl: Podręcznik dla superbohaterów (tom 3)
Autor: Agnieszka i Elias Vahlund
Wydawca: Debit
Tłumacz:Marta Rey-Radlińska
Liczba stron: 104
ISBN:9788380573888
Data wydania:20 stycznia 2020

Książki stanowią dla mnie całodobową dostawę tlenu. Staram się zarażać swoją pasją każdego kto tylko wejdzie na moją orbitę. Dusza przepełniona fantastyką, serce bijące w rytm romansów, rozum łaknący zagadek i akcji. Od niedawna fanka literatury dziecięcej.

14 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *