Piękna katastrofa
Dafciki wśród książek,  Recenzje

Harley Quinn. Piękna katastrofa-Mariko Tamaki

Niektórym los nie ułatwia życia i każdego dnia sprawdza, jak dużo możemy jeszcze znieść. Jaką wybrać drogę, gdy dotychczasowe ścieżki były kręte i błotniste? Teraz przed takim wyzwaniem stanęła piętnastoletnia Harleen Quinzel, która została wysłana w samotną podróż do babci mieszkającej w Gotham. Jej mama zaciągnęła się na roczny kontrakt na wycieczkowcu. Miasto wita ją zgnilizną i wszędobylskimi wieżowcami. Jednak w mieszkaniu babci czeka ją kolejna przeszkoda. Okazuje się, że babcia nie żyje, a przed opieką społeczną Harleen ratuję Mama, najbardziej znana drag queen w mieście. Sielanka nie trwa jednak długo, bo Gotham pełne jest niesprawiedliwości, której nastolatka będzie chciała się przeciwstawić. Czy na rozstaju dróg wybierze dobry kierunek?

Piękna katastrofa

Ta komiksowa seria przyjęła się świetnie i nie dziwie się, że wciąż z entuzjazmem sięgamy po kolejne jej odsłony. Znane postaci i ich nastoletnie problemy, to, w jaki sposób znalazły się na drodze zła lub dobra. Wciągająca fabuła, ogromne pokłady ważnych społecznie tematów i realność tych, którzy później zapiszą się na kartach zeszytów pełnych bohaterskich przygód. Młody czytelnik może poznać ich od podstaw, z łatwością utożsamić się z niemal każdą postacią i odnaleźć masę rozrywki oraz poważniejszych tematów. Piękna katastrofa ma trochę inny wydźwięk. Problemy trawiące Gotham tworzą cięższy, mroczniejszy klimat, jednak scenariusz jest płynny, wciągający i dynamiczny. Dzięki temu pochłaniamy historię Harleen w mgnieniu oka, co rusz pochylając się nad problematyką ukrytą między ilustracjami.

Wśród bohaterów

Zanim jednak o obrazach i barwach. Piękna katastrofa to przede wszystkim wyraziste postaci, których nie sposób pomylić i zapomnieć. Są nietuzinkowi, charakterni i mają sporo do powiedzenia. Harleen, Mama, Ivy, a nawet Joker będą z wami na długo. Mariko Tamaki w ciekawy sposób podeszła do historii tej wyrazistej postaci i okresu jej dorastania. Kreacja nie pozostawia nic do życzenia. Wystarczy usiąść i czytać.

Wśród ilustracji

Piękna katastrofa to genialna kreska Steve’a Pugh’a, która przyciąga prostotą i lekkością. Postaci niczym żywe patrzą na nas z obrazów utrzymanych w niewielkiej ilości barw. Podział ten sprawdza się świetnie i sprawia, że emocje są niezwykle żywe i równie intensywne, co kreska ilustratora. Akcja, uczucia i dylematy są na wyciągnięcie ręki. W tej podróży odnajdą się nie tylko miłośnicy Harley Quinn, ale i stali bywalcy tego uniwersum.

Podsumowanie

Piękna katastrofa podobnie jak poprzednie komiksy w serii stanowi ciekawe połączenie nastoletnich przygód i kształtowania późniejszych wzorców zachowań. Choć ten tom trochę odstaje od reszty, to czyta się go z równym przejęciem. Dotyka wielu poważnych tematów, takich jak przymus szybkiej samodzielności, wykluczenia na tle orientacji, a to tylko skrawek tego, co znajdziemy w tej historii.

 

Ocena: 

Ocena siedmiu kruków

Scenariusz Mariko Tamaki

Rysunki Steve Pugh

Tłumaczenie Alicja Laskowska

Tytuł Harley Quinn. Piękna katastrofa

Tytuł oryginału Harley Quinn. Breaking Glass

Wydawnictwo Egmont

Wydanie I

Data wydania 2022-08-10

Kategoria fantastyka

ISBN 9788328156050

Liczba stron 200

Książki stanowią dla mnie całodobową dostawę tlenu. Staram się zarażać swoją pasją każdego kto tylko wejdzie na moją orbitę. Dusza przepełniona fantastyką, serce bijące w rytm romansów, rozum łaknący zagadek i akcji. Od niedawna fanka literatury dziecięcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *