Pięknie się różnimy
Dafciki wśród książek,  Recenzje

Pięknie się różnimy-Tracey Turner

Na świecie jest miliardy ludzi, ale nie znajdziesz wśród nich dwóch takich samych osób. Wszyscy jesteśmy wyjątkowi i to jest najpiękniejsze. Pięknie się różnimy, wiec czemu z ust naszych dzieci wypływają wciąż pytania o to, czemu ktoś wciąż się śmieje z rudowłosych lub tego chłopca z krzywym zgryzem? Każdy rodzić powinien uczyć swoje pociechy empatii oraz tolerancji. To od nas wypływają pierwsze wzorce i zachowania, które dzieci przenoszą na swoje podwórko. Czy da się temu zaradzić i stworzyć miejsce, gdzie inność nie jest niczym nadzwyczajnym, wszak każdy jest sobą?

Gdzieś tam istnieje szkoła, w której dzieci wiedzą, że różnice nie są niczym złym, a już szczególnie nie powodem do śmiechu i szyderstw. Tu kultura, religia, pochodzenie, sprawność i płeć nie określają czy jesteś dobry, czy zły i godny czyjejś przyjaźni.

Pięknie się różnimy.

To niesamowita lektura, która powinna znaleźć się w każdej dziecięcej biblioteczce, a i u dorosłych świetnie by się sprawdziła. Jej uniwersalność to idealne zwieńczenie przekazu, jaki się w niej skrywa. Zaczniemy jednak od początku. Pięknie się różnimy to książka skierowana do dzieci. Na celu ma pokazanie maluchom, że różnice nie są niczym złym, a każdy człowiek jest inny. Autorka bardzo prosto przekazuje swoje racje, a cała opowieść jest składna, lekka i wyjaśniona w logiczny sposób. Za świetny przykład posłużyła właśnie szkoła, gdzie spotykają się przeróżne dzieci. Różnić się mogą kolorem skóry, włosów i oczu, ale i religią, pochodzeniem czy faktem niepełnosprawności. Tej ostatniej też spotkać możemy przeróżne warianty.

Wśród bohaterów

Mnogość charakterów, stylów życia czy przeszkód, jakie spotykają każdą postać, sprawia, że każdy odnajdzie kogoś bliskiego swemu sercu. Pisarka bowiem postawiła na 20 różnych tematów i każdy opisała z niezwykłym taktem, empatią i zrozumieniem. Nie umniejszała żadnego z nich i przekazuje wszystko z prostotą. W pięknie się różnimy przeczytamy o modelach rodziny, w tym rodzinie zastępczej i adopcji, niepełnosprawnościach fizycznej i intelektualnej, niebinarności i płciach. Znalazło się tu także miejsce dla problemów z nauką, a także autyzmu. Jak autysta postrzega świat? Co go wyróżnia i z czym musi się mierzyć na co dzień? W przypadku takiej ścieżki tematycznej należy wspomnieć o zjawisku rasizmu i tu ponownie należą się ukłony, bo autorce udało się to bardzo przystępnie. Uczula ona również na to, jak ważne jest uczenie dzieci, co jest niewłaściwym zachowaniem.

Wśród ilustracji

Pięknie się różnimy to mądry, pouczający i pełny empatii tekst, który opatrzono przepięknymi ilustracjami. Tak jak zakochaliśmy się w każdym zdaniu, tak kreska urzekła nas swą magią i płynnością. Do tego nietuzinkowa paleta kolorów i pełne życia obrazy trafiają prosto w serce. Jest zabawnie, lekko i różnorodnie. Twarda oprawa, która gwarantuje długie czytanie. Mocne strony stanowić będą przygodę, której warto poddawać się wielokrotnie. Całość jest niezwykle szczegółowa, przemyślana i głęboka, choć wciąż prosta i jasna dla młodszych czytelników.

Podsumowanie

Przygoda, nauka i ćwiczenie empatii w jednej książkowej wyprawie? To możliwe. Pięknie się różnimy pokaże jak inność jest niesamowita i często spotykana. Mądra, ponadczasowa i wielowątkowa powieść dla każdego. Pokazuje maluchom, jak ważne jest bycie otwartym na różnorodność, w każdej dziedzinie, bez czego nie zbudujemy szczęścia i poczucia własnej wartości. Autorka na każdym kroku podkreśla, jak ważne jest bycie sobą i tolerancja. Pięknie się różnimy na stałe zagości w waszych domach i pomoże w nauce empatii, szacunku oraz z łatwością pomoże wytłumaczyć społeczne niuanse, oraz pojęcia tj. autyzm, rasizm, odmienność kulturowa i wiele innych. Dawno nie trafiłam na książkę tak potrzebną każdemu.

 

 Ocena: 

Ocena 10 kruków

 

Autor: Tracey Turner

Tłumaczenie: Kazimierz Pytko

Ilustrator:  Asa Gilland

Tytuł: Pięknie się różnimy

Tytuł oryginalny: We are all diffrent

Seria i nr tomu: Akademia mądrego dziecka. Chcę wiedzieć

Wydawnictwo:  HarperKids

Wydanie: pierwsze

Data wydania: 2022-05-18

Kategoria: literatura dziecięca 

ISBN:9788327670809

Liczba stron: 48 

 

Książki stanowią dla mnie całodobową dostawę tlenu. Staram się zarażać swoją pasją każdego kto tylko wejdzie na moją orbitę. Dusza przepełniona fantastyką, serce bijące w rytm romansów, rozum łaknący zagadek i akcji. Od niedawna fanka literatury dziecięcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *