Marta wśród książek,  Recenzje

Fale i echa-Agata Czykierda-Grabowska

Strach jest naturalną częścią życia. Czasem napędza nas do działania, by innym razem paraliżować każdy nasz ruch. Gdy narasta, nic już nie jest takie samo, a paraliżujące uczucie towarzyszy nam przy każdym oddechu, który boimy się utracić.

Nina to studentka pedagogiki wczesnoszkolnej w Warszawie. Na pierwszy rzut oka nie różni się niczym od 21 latków w swoim otoczeniu. Jednak jej życiem rządzą siły, które dziewczyna próbuje okiełznać. Nawracająca depresja i nerwica lękowa to codzienność. Wyrywana ze snu każdej nocy o tej samej porze Nina drży o swoje życie. Ukojeniem i sposobem na ucieczkę są wypady do klubu.

Jeden z nich okazuje się inny. Gdy jej spojrzenie krzyżuje się z głębią jego oczu, pierwszy raz od dawna nic więcej się nie liczy. Krótka chwila mogłaby być tylko wspomnieniem, ale czy to jest właśnie plan od losu? Z Filipem u boku Nina postanawia zawalczyć i wrócić do przeszłości pełnej tajemnic i bólu. On też ma sporo swoich demonów, które władają jego życiem. Czy ich relacja stanie się na tyle mocna, by uratować ich oboje?

I znowu to się dzieje. Książki spod pióra Agaty Czykierdy-Grabowskiej równocześnie kocham i nienawidzę. Dlaczego targają mną tak sprzeczne uczucia? Czy Fale i echa dotarły do meandrów mej duszy?

Jeśli już trochę ze mną jesteście, wiecie, że każda z książek autorki czymś mnie ujęła. Do tej pory faworytem był Adam, ale widząc, jak powieściopisarka z kolejnymi powieściami rozwija swój warsztat, miałam pewność, że kiedyś nastąpi ten dzień, w którym odłożę powieść i dwa tygodnie nie będę w stanie myśleć o niczym innym.

Zanim zabrałam się do recenzji Fale i echa przeczytałam dwukrotnie. Nie pomogło to zupełnie w zebraniu myśli. Kunszt i jakość, jakimi operuje powieściopisarka, po prostu nie dają wyboru. Opowieść o losach Niny i Filipa wciąga nas w sam środek huraganu, którego składowymi są emocje. Nieokiełznane, nieprzewidywalne i zostawiające ślad w każdym, kto po tę historię sięgnie. Agata Czykierda-Grabowska dba o każdy szczegół.

Fale i echa są dojrzalsze i bardziej tajemnicze niż wszystkie powieści autorki. Fabuła wije się i zakręca, zmusza do analizy i wciąga w wir zdarzeń, które zaskakują i dotykają najgłębszych strun duszy. Trudno dobrać słowa, które oddadzą piękno i ciężar tej powieści. Kreacja postaci z pewnością będzie jednym z tych punktów całości, który przykuje waszą uwagę do samego końca, a tam już tylko wybuch wulkanu.

 

Bohaterowie

 

Postaci Niny i Filipa urzekną was różnorodnością i zacięciem, a ich relacja to jak wzajemnie na siebie działają, zachwyci i rozłoży na łopatki każdego. Nawet nie zauważyłam, kiedy wypuściłam wstrzymywane powietrze po przeczytaniu ostatnich słów, tych, które czytałam kilkukrotnie, nie dowierzając w to, co przyniósł los. Dojrzali i łapiący każdą chwilę, jaką daje im życie. To samo życie, które ich nie oszczędzało.

Wspominałam, że powieści autorki zarówno kocham, jak i nienawidzę. Uwielbiam ten stan podczas lektury. Niepewność, lekkie drżenie rąk i to nieprzejednane uczucie odarcia mej duszy z największych tajemnic. Głód, z jakim pochłaniam kolejne strony. Łatwość, z jaką wtapiam się w historię bohaterów. Czuje ich ból, lęk i niepewność. Chwytam każdy oddech, wchłaniam drobne radości. Wtedy jednak następuje moment spisania mych emocji, ubrania ich w słowa, zdania, akapity, które mają was przekonać o mocy tej powieści. Tylko jak nie przekroczyć tej granicy między suchymi faktami a odsłonięciem swej duszy?

 

Fale i echa mnie pokonały. Dojrzałe, tajemnicze i porywające, a jednak napisane z lekkością i przede wszystkim złożone z samej prawdy.

 

Jestem w stanie uwierzyć w każde zdarzenie, gest czy uczucie. Odnaleźć w codzienności Ninę i Filipa. Autorka nie boi się brudnej, szarej rzeczywistości. Nie omija bólu i lęku, a pozwala nam go dostrzec, oswoić. Adam zyskuje równego sobie rywala, a ja kolejną historię, która zmienia mnie na zawsze. Samo polecam to tak mało i dużo jednocześnie.

 

Ocena:

Tytuł: Fale i echa
Autor: Agata Czykierda-Grabowska
Wydawca:BM Design
Liczba stron:
ISBN:9788394850210
Data wydania: 8 kwietnia 2020

Książki stanowią dla mnie całodobową dostawę tlenu. Staram się zarażać swoją pasją każdego kto tylko wejdzie na moją orbitę. Dusza przepełniona fantastyką, serce bijące w rytm romansów, rozum łaknący zagadek i akcji. Od niedawna fanka literatury dziecięcej.

14 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *