Dafciki wśród książek,  Recenzje

Od mikmaka do zazuli. Atlas regionalizmów dla dzieci-Michał Rusinek

Jak kraj nasz piękny i szeroki, tak dzieci w każdym jego zakątku zadają pytania. Każde z nich ma na celu poszerzanie ich wiedzy i wyrażanie chęci poznawania świata. Tylko co odpowiadać, gdy dziecięce zagwozdki wykraczają poza nasze podwórko?

Dlaczego? Po co? Skąd? Każde z tych pytań tworzy codzienność nie jednego rodzica. Jedyną zmienną, jaką napotkamy, jest poziom trudności zadawanych pytań poprzedzających soczyste pytajniki. Od sposobu działania wielu rzeczy codziennego użytku, aż po skład powietrza nas otaczającego. W życiu każdego malucha pojawia się moment łapania nowych słów, których znaczenie chce w końcu poznać. Tylko jak wyjaśnić kim jest mikmak lub co oznacza słowo sznek?

Z pomocą przychodzi nam przepięknie wydany Atlas regionalizmów dla dzieci. Dzięki tej barwnej i mądrej książeczce nasze pociechy rozpoczną niezwykłą podróż po całym kraju, równocześnie ucząc się nowych zwrotów. Dowiemy się, jak magiczne i zabawne słowa skrywa nasz język, który rozpierzchł się po wielu regionach i tam nabrał własnych barw.

Od Szczecina aż do górskich szczytów. Musicie przygotować się na barwną i wyczerpującą podróż. Czeka nas sporo przystanków, poznawanie ludzi i ich naleciałości językowych. Atlas regionalizmów zaskoczy czytelnika w każdym wieku. Sama nie znałam wielu słów, które pozornie występują w codziennym użytku w regionie, w którym mieszkam.

 

My skryci między Kaszubami a Kociewiem, z wypiekami na twarzy czytaliśmy zarówno o okolicy, jak i o dalszych zakątkach, jakże pięknego i barwnego językowo kraju. Każdy region skrywał w sobie nowe, nieodkryte dotąd ciekawostki uprzyjemniające nam podróż.

 

Zachwytom nie było końca. Nic dziwnego, gdyż Atlas regionalizmów jest niezwykły w każdym calu. Ilustracje Joanny Rusinek cieszą oko, pomagają odkryć znaczenie przedstawionych regionalizmów i stanowią niezwykłe dopełnienie dla tego, co w pełni ważne w tejże publikacji. Michał Rusinek zadbał o jakość tekstów skrywających się między ilustracjami. Całość napisana jest lekko i z ogromnym wyczuciem, pomiędzy prostotą przekazu i jakością językową.

Tekst jest zrozumiały dla małych czytelników, a jego lekko wierszowana forma z pewnością stanowi kolejny plus. Wystarczy otworzyć trwale wykonaną książkę i wyruszyć w językową podróż, w poszukiwaniu oryginalnych słówek, znaczenia różnych nazw i legend, które w każdym zakątku Polski są bajkowe, tajemnicze i łapią na haczyk każdego ciekawskiego.

 

Atlas regionalizmów przypadnie do gustu każdemu, bez względu na wiek.

 

Zaciekawi, a może i zachęci do dalszych poszukiwań? Kolejnych słów i miejsc, legend i opowieści. Ja jestem tą publikacją zachwycona jako czytelnik i jako mama małego mędrka, który ceni sobie każdą odpowiedź, a dociekliwość wypija chyba z porannym kakao. To pozycja, którą warto mieć w swojej biblioteczce. To też ciekawy sposób na spędzanie czasu w obecnych realiach.

Może i nie możemy wychodzić z domu. Nikt jednak nie zabroni nam wybierać się w tak ciekawe, pouczające i przyjemne w odbiorze podróże. To co, gotowi na trasę od mikmaka do zazuli? Atlas regionalizmów czeka.

 

Ocena:

Tytuł: Od mikmaka do zazuli. Atlas regionalizmów dla dzieci
Autor: Michał Rusinek
Wydawca: Bezdroża
Liczba stron:56
ISBN:9788328363908
Ilustracje: Joanna Rusinek
Data premiery: 15 kwietnia 2020

Książki stanowią dla mnie całodobową dostawę tlenu. Staram się zarażać swoją pasją każdego kto tylko wejdzie na moją orbitę. Dusza przepełniona fantastyką, serce bijące w rytm romansów, rozum łaknący zagadek i akcji. Od niedawna fanka literatury dziecięcej.

12 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *