duma i uprzedzenie
Dafciki wśród książek,  Recenzje

Duma i uprzedzenie-Jane Austen/ Klasyka dla dzieci

Dzieci to radość dla każdego rodzica, ale i obowiązki, które często spędzają sen z powiek. Nie ważne czy rodzicem jesteś w XXI wieku, czy kilka wieków wcześniej. Czasy się zmieniają, a rodzice wciąż pragną dobra swoich pociech. Pani Bennet czuła ciężar obowiązku po pięciokroć. Wszak posiadanie pięciu córek to masa planów zamążpójścia i szukania odpowiednich kandydatów. Każdy nowy dżentelmen w okolicy zdaje się nową nadzieją na przyszłość dla którejś z córek. Nie inaczej jest, gdy w okolicy pojawia się pan Bingley.

Ten niezwykle czarujący i kulturalny mężczyzna skradł serce najstarszej z córek państwa Bennet. Niestety jego przyjaciel ma o wiele mniej szczęścia w ocenie jego osoby, szczególnie w oczach Elizabeth Bennet. Pan Darcy prócz sporej ilości pieniędzy zdaje się na równi posiadać pokłady dumy. Młoda kobieta wiedziona opiniami innych dość szybko wyrabia sobie o nim zdanie, ale czy aby na pewno jest ono słuszne? Wśród uprzedzeń klasowych i dumy rodzi się uczucie, które może pokonać wszystkie przeszkody.

 

 

Klasyka dla dzieci

 

 

Gdy tylko pojawiła się informacja o tego typu publikacji, na równi z ekscytacją wykiełkował strach. Jak bowiem ugryźć klasykę romansu i stworzyć z tego książkę dla dzieci? Otóż da się to zrobić i to w jakim pięknym stylu. Jeśli mowa o pięknie, to przede wszystkim zachwycająca okładka i równie urocze, proste i dodające klimatu ilustracje w środku. Nie ma co się martwić, bowiem treść nie traci nic z uroku dorosłej wersji, a mam wrażenie, że ta dla dzieci to kwintesencja nauki, jaką powinniśmy wynieść z tejże historii, bez względu na wiek.

Duma i uprzedzenie to jedna ze sztandarowych powieści Jane Austen. Ta w wersji dla dzieci zawiera w sobie mnóstwo uroku, delikatności i miłości, ale i sznytu danych czasów. Młode damy dowiedzą się, jak toczyło się życie młodych panien, jak często uprzedzenia dotyczące statusu rodziny, czy niektórych zachowań wpływały na uczucia i przyszłość. Duma, nieporozumienia i określone przez rodzinę dobre wybory często spędzały sen z powiek nie jednej dziewczynie.

 

 

Miłość duma i fałszywy obraz.

 

 

W czasach, w których przyszło żyć bohaterkom powieści Jane Austen, nie łatwo było o prawdziwe uczucie. Poznanie prawdziwych uczuć i intencji zdawało się mało istotne, gdy w grę wchodziły koneksje rodzinne. Na szczęście dla Elizabeth Bennet jej usposobienie, za nic miało konwenanse, a ona sama kierowała się nader często własnym rozsądkiem. Niechęć do przyjaciela nowego sąsiada spowodowana była szeregiem nieporozumień, ale dzięki jej historii autorka udowadnia, że nie warto polegać na plotkach i pierwszym wrażeniu, które często może być mylące i równocześnie skrzywdzić osobę, o której to zdanie mamy.

Jako miłośniczka romansów strasznie ubolewam nad faktem, że ta seria pojawia się dopiero teraz. Moja wewnętrzna dziewczynka, z przyjemnością poznała tę historię na nowo, dostrzegając w niej całkiem inny wydźwięk. To lekka, przyjemna i ciekawie zredagowana opowieść o tym, co Duma i uprzedzenie otwiera w umyśle młodych czytelniczek. Pokazuje, że bez względu na czasy, w jakich żyjemy, powinnyśmy mieć własne zdanie i nie oceniać ludzi bez poznania, choć kawałka ich świata.

 

 

Podsumowanie

 

 

Duma i uprzedzenie to pierwszy tom serii Klasyka dla dzieci. Jane Austen dla młodych dam skradło me serce jakością przekazu i wykonania. To prosta i nie tracą nic z uroku opowieść o sile miłości, nieporozumienia i plotek, które mogą skrzywdzić. Piękne ilustracje, sporej wielkości tekst i twarda oprawa. Każdy z tych elementów sprawia, że się uśmiecham i chce więcej. Ciekawa, nietypowa i pouczająca wyprawa w świat klasyki, którą z radością powtórzę niejednokrotnie tę przygodę. Ta seria powinna znaleźć się w każdej dziewczęcej biblioteczce. Ja całym sercem i duszą młodej damy, polecam.

Ocena:

Ocena 10 kruków

 

 

Autor: Jane Austen, Gemma Barder

Tłumaczenie: Emilia Skowrońska

Tytuł: Duma i uprzedzenie

Tytuł oryginalny: Jane Austen Children’s stories: Pride and Prejudice

Seria i nr tomu: klasyka dla dzieci (tom 1)

Wydawnictwo: Tandem

Wydanie: pierwsze

Data wydania: 2021-01-26

Kategoria: literatura dziecięca 

ISBN:9788382331189

Liczba stron:96

Książki stanowią dla mnie całodobową dostawę tlenu. Staram się zarażać swoją pasją każdego kto tylko wejdzie na moją orbitę. Dusza przepełniona fantastyką, serce bijące w rytm romansów, rozum łaknący zagadek i akcji. Od niedawna fanka literatury dziecięcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *