W lesie Baby Jagi
Dafciki wśród książek,  Recenzje

W lesie Baby Jagi-Luigi Dal Cin

Świat składa się z miliardów pojedynczych istnień, milionów szeptów, które skrywają masę tajemnic i tyluż historii krążących we krwi z pokolenia na pokolenie. Bez względu na pochodzenie, religię czy przekonania, przychodzi w życiu moment, gdy legendy zapisane w piasku twej rodzimej ziemi trafią i do twojego serca. A co jeśli miałbyś możliwość poznać też inne historie, które są ziarnami wiedzy o odmiennych kulturach i legendach? W lesie Baby Jagi skrywają się baśnie i wierzenia rosyjskie, które w ciekawy, delikatny i jakże magiczny sposób oplotą czytelnika już przy pierwszym spojrzeniu. To dziewięć opowieści, które przybliżają nam legendy wywodzące się z kultury Rosji. Pokazują jak wiele barw noszą w sobie historie niesione wiatrem, który widział niezwykłe rzeczy.

Niby krótkie, zwięzłe i niekiedy podobne do tych nam znanych, a jednak pełne głębi i zaskoczeń, które wiele wnoszą do czytelniczych horyzontów. Idealna, magiczna i piękna w prostocie wyprawa do wartościowych i pouczających treści, które zachwycą nie tylko dzieci, ale i dorosłym czytelnikom pozwolą na odnalezienie tych jakże zapomnianych w naszym życiu najprostszych prawd. Każda opowieść skrywa w sobie przekaz, który jest niezwykle uniwersalny, a wciąż pokazuje różnorodność kultury, z jakiej się wywodzi.

 

W lesie Baby Jagi

 

To nietuzinkowa pozycja wydana przez Wydawnictwo Słowne. Choć dedykowana jest młodszym czytelnikom, to zakochać się może w niej niemalże każdy. Baśnie, bajki i legendy wprost z rosyjskiej ziemi zaskakują klimatem i magią skrywającą się pod krótką formą. Prostota tekstu pozwala na pierwsze samodzielne podróże po świecie, który w swych czterech stronach skrywa o wiele więcej. Gratką dla ciekawskich mogą okazać się te świeżo poznane historie oraz te łudząco podobne do dobrze nam znanych opowieści. Jedno jest pewne, całość zachwyca, wciąga i na długo pozostaje w pamięci.

W lesie Baby Jagi to dziewięć opowieści o różnym wydźwięku i długości. Każda z nich opatrzona jest ilustracjami tworzonymi przez innego artystę, co z pewnością podkreśla różnorodność poszczególnych tekstów. Można zaczytywać się w nich w kolejności lub przemierzać ten świat po swojemu. Wrażeń nie zabraknie w żadnej z form. Piękno podróży wprost do innej kultury urzeka i stanowi świetną podstawę do dalszego zagłębiania się w dobrobyt baśni danego kraju.

 

Podsumowanie

 

Osobiście urzekła mnie baśń o królewnie zaklętej w żabę, córce i pasierbicy czy mamie wilczycy. Wszystkie mają coś w sobie. Nutkę ciekawości, odmienności i magii, która zachęca do czytania, poznawania kultury, z której się wywodzi. Prosty język idealnie nadaje się do samodzielnego czytania. Tekst ma w sobie sporo obcobrzmiących słów, jednak słowniczek trudnych wyrazów na końcu sprawdza się świetnie. W lesie Baby Jagi to nieco inna, ale równie ciekawa forma poznawania świata baśni. Z pewnością  przypadnie do gustu dzieciom i dorosłym. Jedynym minusem, jest dla mnie stanowczo zbyt krótka podróż kończąca się niespodziewanie wraz z ostatnią stroną. Pozostaje czekać na kolejne strony świata. Będzie magicznie, już to czujemy.

 

Ocena: 

Ocena 9 kruków

Autor: Luigi Dal Cin

Ilustrator: Fabio Facchinetti, Clotilde Perrin, Anna Castagnoli, Pep Montserrat, Sacha Poliakova, Galerii Vidali, Józef Wilkoń, David Pirton, Artem Kostyukevich Tłumaczenie: Ewa Nicewicz

Tytuł: W lesie Baby Jagi. Baśnie rosyjskie

Tytuł oryginału: Nel Bosco della Baba Jaga. Fiabe dalla Russia

Seria i nr tomu: Baśni z czterech stron świata (tom 2)

Wydawnictwo: Słowne Młode

Wydanie: I

Data wydania: 2021-05-19

Kategoria: opowiadania, opowieści dla dzieci

ISBN: 9788380539204

Liczba stron: 48

Książki stanowią dla mnie całodobową dostawę tlenu. Staram się zarażać swoją pasją każdego kto tylko wejdzie na moją orbitę. Dusza przepełniona fantastyką, serce bijące w rytm romansów, rozum łaknący zagadek i akcji. Od niedawna fanka literatury dziecięcej.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *