Wzorowe jajo
Dafciki wśród książek,  Recenzje

Wzorowe Jajo-Jorny John, Pete Oswald

Każdy z nas ma w sobie pokłady empatii. To takie niesamowite uczucie, które zawładnie naszym serduchem niepostrzeżenie i sprawi, że dzięki pomocy innym będziemy szczęśliwi. Oj tak ta emocja idealnie pasuje do pewnego jajka, które nieco odstaje od swoich braci i sióstr ze wspólnej wytłaczanki. Wzorowe jajo uwielbia dbać o innych i pomagać w wielu codziennych sytuacjach. Pomalowanie domu, wymiana opon czy zrobienie komuś zakupów to pestka dla tego uczynnego smyka. W całym pomaganiu jednak nasze Jajo o kimś zapomniał. Czy uda mu się odnaleźć siebie w natłoku nowych emocji?

Wzorowe Jajo

To kolejna opowieść z nowej serii od Harper Kids, która zachwyciła nas bezsprzecznie swoją prostotą i głębią. Mela, Pola, Tolo, Bolo, Jacek, Jaca, Jacenty, Jacula, Glut i Franek, i drugi Franek to jedenaścioro jajek, które nie są idealne i wzorowe. Wraz z nimi na sklepowej półce mieszka Wzorowe Jajo. Dba o każdego, śpieszy z pomocą i jest niezwykle uczynny. Ma co robić z pozostałą gromadką jajek. Do czasu, pewnego dnia zauważa, że jego skorupka zaczyna pękać, a ono samo czuje się coraz bardziej przytłoczone wszystkim, co do tej pory robiło. Zagubione w chęci pomagania innym, doskonalenia cudzej przestrzeni męczyło się i traciło wzorowość. Czy w końcu pomyślało o sobie?

Wśród ilustracji

Pastelowe barwy, lekka kreska i niesamowite połączenie słów i obrazu. Wzorowe jajo przyciąga wzrok okładką i czaruje wnętrzem. Dzięki tak przecudownym i niezwykłym ilustracjom możemy odczytać każdą emocję, która zjawi się tu niepostrzeżenie pod osłoną losów Jaja. Dynamika połączona z delikatnością sprawia, że przystajemy przy każdej ilustracji, by dostrzec choćby pękającą skorupkę. Choć opowieść skupia się na jajkach, to z łatwością odczytamy ich odmienne charaktery i sposób bycia. Tak, graficznie to perełka, którą pokochacie bez względu na wiek.

Wśród słów

Wzorowe Jajo różni się od Niesfornego ziarenka. Jajo skupia się na byciu miłym, pomocy innym i tuszowaniu ich niewzorowego zachowania. Jego poczucie odpowiedzialności sprawia, że przyciąga do siebie wszystkie problemy i nieszczęścia innych. Jego zachowanie jest podszyte nadgorliwością i nadmierną niekiedy chęcią pomocy. Bez względu na umiejętności i pomimo złośliwości jakie go spotykają, stara się każdą sprawę zakończyć dobrze dla pozostałych. Zapomina jednak o sobie i zaczyna odczuwać zmęczenie. Opuszcza dotychczasowe miejsce i wyrusza w podróż, w której będzie musiał odnaleźć sens życia i sposób na dbanie również o siebie. Czy mu się to uda?

Podsumowanie

Smaczna banda i emocje to niesamowita seria, która skupia się na poszczególnych emocjach ukazanych w niezwykle prosty i przejrzysty sposób. Autor w genialny sposób prowadzi nas przez meandry poszczególnych uczuć, nie zabierając im głębi i nadając im odpowiedni wydźwięk. Dzieci nie będą przytłoczone, wręcz przeciwnie z łatwością odnajdą się w historii i polubią Jajo. Wzorowe Jajo skrywa w sobie prostą, a jakże potrzebną prawdę. Mały czytelnik dowiaduje się bowiem, jak ważne jest dbanie o siebie i stawianie granic innym. Personifikacje są na najwyższym poziomie dzięki ilustracjom. To bardzo dobra, prosta i rzeczowa forma, mogąca zapoczątkować rozmowy o emocjach i naukę panowania nad nimi. Jesteśmy zachwyceni każdą książeczką z tej serii i nie możemy doczekać się kolejnych.

 

Ocena:

Ocena 10 kruków

Autor: Jory John 

Tłumaczenie: Katarzyna Czub-Huzar

Ilustrator: Pete Oswald 

Tytuł: Wzorowe Jajo 

Tytuł oryginalny: The Good Egg

Seria i nr tomu: Smaczna banda i emocje 

Wydawnictwo: Harper Kids 

Wydanie: pierwsze 

Data wydania: 2023-02-23

Kategoria: Dla dzieci ( 3-5 lat)

ISBN:9788327680624

Liczba stron: 32

 

Książki stanowią dla mnie całodobową dostawę tlenu. Staram się zarażać swoją pasją każdego kto tylko wejdzie na moją orbitę. Dusza przepełniona fantastyką, serce bijące w rytm romansów, rozum łaknący zagadek i akcji. Od niedawna fanka literatury dziecięcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *