Piasek
Dafciki wśród książek,  Recenzje

Piasek. Przygody z nauką

Niejednokrotnie rozprawialiśmy już o plusach nauki poprzez zabawę i jej zbawiennego wpływu, choćby na same chęci poznawania odpowiedzi na pytania kryjące się wszędzie. W naszej kolekcji znalazło się już sporo książek, które nie tylko wzbudzają zachwyt, ale i zapadają w pamięć poprzez to, co mają w sobie. Balon, spinacz, jajko czy cukier już dawno zdradziły przed naszymi pociechami, co potrafią. Czy coś wciąż może nas zadziwić?

Piasek

Przygody z nauką opierają się na prostocie i dużej dostępności rzeczy, o których w nich mowa. Tym razem trafił do nas piasek. Niby niepozorny, nijaki i denerwujący, gdy przykleja się do rąk czy nóg. Czy na pewno piasek nie posiada żadnych tajemnic i właściwości? A może każde ziarenko różni się od siebie kształtem, kolorem, a nawet ciężkością. Cóż najwyższy czas zadać trochę pytań odnośnie do Piasku i przekonać się co w nim zakopano. Łopatki w dłoń, lupa już czeka. Teraz wystarczy chęć do zabawy i nauki. 10 prostych doświadczeń, które bez problemu przeprowadzimy z dziećmi w domowym zaciszu, udowodni nam, jak wielka moc kryje się w każdym najmniejszym ziarenku.

Wśród ilustracji

Zanim zagłębimy się w piaskowych wydmach i otoczymy fortecą, porozmawiajmy o ilustracjach. Niesamowite prace Laurenta Simona skupiają uwagę od pierwszego spojrzenia. To lekka i przyjemna kreska, która nie skupia się na detalach, a daje ogląd całości i ułatwia poszczególne zadania, tak potrzebne nam w okiełznaniu poszczególnych doświadczeń. Niezwykle przejrzysta i fascynująca opowieść za pomocą obrazu przyciąga każdego. Zabawne obrazki sprawiają, że mały odkrywca szybko chce poznać całe doświadczenie i przede wszystkim mieć frajdę z oglądania poszczególnych etapów. Stonowane barwy nie przytłaczają i nie tłumią tego, co najważniejsze.

Wśród doświadczeń

Piasek jest jedną z kilku pozycji w serii. Jego wszechobecne zastosowanie w codziennym życiu nie zastanawia nas zbytnio, gdy go używamy, a szkoda, bo ma sporo do odkrycia. Na początku należy poznać piasek. Jego konsystencja czy miejsca, w których się znajduje oraz co faktycznie można z niego stworzyć. Potem jest już tylko ciekawiej, wszak piasek skrywa masę tajemnic, a by je odkryć, wystarczy łopatka i sitko. To, co tam skrywa plaża i jej piaszczyste podłoże? Na plaży nauczycie się przesiewać piasek, ale ziarenka mogą poruszać się nie tylko z siłą wiatru oraz waszych mięśni. Tu odkryjesz, jak sprawić by ziarenka piasku podskakiwały, zmieniały wodę w mętną i na odwrót. Zamki z piasku, odmierzanie czasu. To przygoda lekka i różnorodna jak sam piasek.

Podsumowanie

Przygody z nauką. Piasek zabiera nas w niesamowitą podróż. Każde z doświadczeń może być wykonywane pojedynczo lub stać się częścią większej zabawy. Wszystkie są niezwykle proste i wyjaśnione z lekkością. Dostosowanie do wieku odbiorców nie umniejsza jednak wartości zawartej tu wiedzy. Całość tworzy niesamowitą formę nauki i zabawy. Twarda oprawa, nieprzytłaczające kolory i tak proste w wykonaniu polecenia sprawiają, że to jedna z lepszych form nauki, na jakie trafiliśmy. Dzięki autorom serii dzieci będą mogły poznać świat nauki, pokochać go i oswoić. Piasek, podobnie jak poprzednie tomy serii to idealna forma, ciekawa treść i ogromna dawka wiedzy podanej ze smakiem. Nam pozostaje czekać na kolejne pozycje i wracać do tych, które zagościły u nas na stałe. A wy? Co wiecie o piasku?

 

Ocena: 

Ocena 9 kruków

 

Autor: Cecile Jugla, Jack Guichard

Tłumaczenie: Katarzyna Grzyb 

Ilustrator: Laurent Simon 

Tytuł: Piasek 

Tytuł oryginalny: La science est dans…LE SABLE 

Seria i nr tomu: Akademia mądrego dziecka. Przygody z nauką 

Wydawnictwo:  Harper Kids 

Wydanie: pierwsze 

Data wydania: 2023-04-12

Kategoria: przedszkolak (4+), eksperymenty 

ISBN:978-83-276-8034-1

Liczba stron: 32

Książki stanowią dla mnie całodobową dostawę tlenu. Staram się zarażać swoją pasją każdego kto tylko wejdzie na moją orbitę. Dusza przepełniona fantastyką, serce bijące w rytm romansów, rozum łaknący zagadek i akcji. Od niedawna fanka literatury dziecięcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *