Bystre ciastko
Dafciki wśród książek,  Recenzje

Bystre Ciastko – Jory John

Każdy, choć raz w życiu nie czuł się pewnie w jakiejś sytuacji. To ten moment, gdy odbiera nam mowę, gonitwa myśli nie pozwala zasnąć, a nasz mózg chcąc nas chronić, wysyła nas w rejs tratwą po bezkresnym oceanie. Niepewność onieśmiela i sprawia, że w naszej głowie pojawia się strach. Co wtedy zrobić? Jak pokonać te szare, ciężkie myśli i pokazać światu nasz bystry umysł? Bystre ciastko jakiś czas temu miało podobny problem i zmagało się myślami. Jak sobie poradziło?

Bystre ciastko

Smaczna Banda i emocje rozkręciły się na dobre. Do naszej smacznej ekipy, która radzi sobie z całą paletą emocji, właśnie dołączyło Bystre ciastko. To kruche biedactwo nie zawsze uważało się za bystre i godne przebywania z innymi Słodziakami w wielkim słoju. W szkole wciąż było ostatnie, siedziało cichutko, gdyż nie nadążało za szybkim tempem szukania odpowiedzi. Czuło ogromny ciężar, z którym nie umiało sobie poradzić. Dni upływały na zamartwianiu się i noszeniu w sobie ogromnego smutku. Ciastko nie wiedziało, że jedno zadanie domowe odmieni wszystko. Co takiego było pracą domową dzieci i jak ciastko stało się prawdziwym bystrzakiem?

Wśród ilustracji.

Kocham lekkie pióro i przepiękne wyczucie barw w całej serii, jednak z każdym tomem ta miłość do prostoty i bajkowości wzrasta. Ilustracje są przepiękne i z dużą dozą dokładności obrazują omawiane emocje, z którymi w danym tomie muszą sobie radzić członkowie smacznej bandy. Paleta barw tym razem idealnie pasuje do słodkiego wnętrza cukierni i słoja z ciastkami. Bajeczna aranżacja stanowi kontrastowe tło dla problemów, z jakimi przyjdzie się mierzyć bohaterowi. Bystre ciastko to bardzo miły i uczynny wypiek, nie lubi, gdy jest nudno i trudno, bowiem wtedy z łatwością odpływa. Obrazy i słowa łączą się w przepiękną całość zamkniętą w twardej i jakże trwałej oprawie. Spokojna, stonowana i niezwykle ciepła.

Wśród emocji

Bystre ciastko to opowieść o kolejnej emocji pojawiającej się w codzienności naszych pociech. Niepewność, wykonywanie zadań wolniej niż inni. Każdy może sobie z tym poradzić jak nasze bystre ciastko. Autor z łatwością wchodzi na wysoki poziom przekazu, nie zapominając o lekkości pióra i prostocie języka idealnie dopasowanego do małych odbiorców. Całość czyta się z zaciekawieniem. Niewielka ilość tekstu nasączona jest przekazem i nadzieją, że każdy problem da się rozwiązać. Dzieci bez problemu odkryją, o jakie uczucia chodzi i zaprzyjaźnią się z ożywionym ciastkiem. Historia jest lekka i przyjemna, a wartości podane w ten sposób stanowią ciekawy zalążek rozmowy.

Podsumowanie

Każda z książeczek z serii jest przyjazna dla małych czytelników. Z łatwością wgryzą się w historię i pokochają całą smaczną bandę, a żadna emocja nie będzie im straszna. Piękne ilustracje w pełni skupiają uwagę i wspomagają dziecięcą wyobraźnię. Lekka forma tekstu sprawdza się świetnie. Bystre ciastko podbiło nasze serducha i już wędruje ze swoją historią po rodzinie. Każda z książeczek jest piękna w inny sposób i uczy nasze pociechy tak wiele. My polecamy z całego serca. Za formę, lekkość i magiczne ilustracje.

 

Ocena:

osiem czarnych kruków stanowiących ocenę książki

Autor: Jory John 

Tłumaczenie: Sabina Bauman

Ilustrator: Pete Oswald 

Tytuł: Bystre ciastko 

Tytuł oryginalny: The Smart Cookie

Seria i nr tomu: Smaczna banda i emocje 

Wydawnictwo: Harper Kids 

Wydanie: pierwsze 

Data wydania: 2023-04-26

Kategoria: przedszkolak 3+

ISBN:978-83-276-8064-8

Liczba stron: 32

Książki stanowią dla mnie całodobową dostawę tlenu. Staram się zarażać swoją pasją każdego kto tylko wejdzie na moją orbitę. Dusza przepełniona fantastyką, serce bijące w rytm romansów, rozum łaknący zagadek i akcji. Od niedawna fanka literatury dziecięcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *