Skwaszone winogrono
Dafciki wśród książek,  Recenzje

Skwaszone Winogrono-Jory John, Pete Oswald

Każdy by chciał mieć beztroskie życie i uśmiech nieschodzący z twarzy. Emocje początkowo zdają się proste w okiełznaniu i przetrawieniu. Z czasem jednak ich przybywa, a my dajemy się im porwać stanowczo za często. Nagle uśmiech zastępuje irytacja, która z czasem przekształca się w totalne skwaszenie i ciągłe fochy. Jak nie dać się tak cierpkim emocjom? Skwaszone Winogrono nie zawsze pozwalało sobie na fochy i ciągle skwaszoną minę. Dawniej zawsze było uczynne i uprzejme dla każdego. Niestety jedno wydarzenie tak go zasmuciło, że nie był w stanie cieszyć się z najmniejszych cząsteczek radości dookoła. Czy to da się zmienić?

Skwaszone Winogrono

Czy już stęskniliście się za Smaczną bandą, która pomaga nam poznać i oswoić poszczególne emocje? My tak i czym prędzej zabraliśmy się za lekturę kolejnych przygód. Tym razem towarzyszyć będziemy pewnemu skwaszonemu winogronu, które każdego dnia zmaga się z ogromną potrzebą strzelania Focha. Nie brakuje mu powodów do narzekań i strzelania min, które czynią go jeszcze groźniejszym niż na co dzień. Nie zawsze obrażał się na przyjaciół z błahych powodów. Wiódł szczęśliwe życie w ogromnej, uprzejmej rodzinie i każdego dnia z uśmiechem zaczynał dzień. Jednak nadszedł dzień jego urodzin, na które zaprosił wszystkich znajomych, ale nikt nie przyszedł.

Wśród ilustracji

Skwaszone Winogrono to kolejna genialna przygoda, która łączy w sobie ilustracje Peta Oswalda i tekst Jory Johna. Siła obrazu łączy się z ciekawie poprowadzonym tekstem. Delikatne pastelowe barwy i konkretna, dynamiczna kreska, która sprawia, że każdy obraz żyje emocją, z której powstał. Zmiany barw, zabawa grubością i intensywnością kreski oraz sam pozytywny wydźwięk każdej z nich sprawia, że przez historię skwaszonego winogrona pędzi się płynnie i z ogromną dozą przyjemności. Personifikacja świetnie wpisuje się w delikatnie nakreślone przesłanie i pozwala z łatwością utożsamić się dzieciom zarówno z emocjami, jak i z poszczególnymi postaciami.

Wśród słów

Skwaszone winogrono to lekka, przyjemna i bardzo mądra książeczka, której wartość jest o wiele większa niż jej gabaryty. Twarda oprawa sprawia, że na długo zagości w domowej biblioteczce i będzie częstym gościem w dziecięcych rączkach. Porusza tak proste i częste uczucia, które mogą towarzyszyć naszym maluchom w codziennym życiu w delikatny sposób, że nie znajdziecie lepszej opcji do rozpoczęcia rozmów. Jak poradzić sobie z narastającą złością i odrzuceniem, gdy niechciane smutki i złości powoli i niespiesznie skwaszają nam minę? Dziecko dostrzeże, że nie zawsze da się powstrzymać emocje i warto je w sobie przetrawić. Narzekanie zdarza się każdemu i to nic złego. Trzeba jednak pamiętać, że złe emocje urastać mogą do niewyobrażalnych uczuć, a te już nie tak łatwo pokonać.

Podsumowanie

Skwaszone winogrono różni się nieco od poprzednich książeczek z serii. Emocje stają się poważniejsze, potrafią mocniej wpłynąć na bohatera książki i nie dotykać tylko jego, ale i jego otoczenia. Mali czytelnicy bez problemu wczują się w historię skwaszonego winogrona, które zbyt długo dusiło w sobie to, co złe. Ta opowieść udowodni im, że z każdym problemem poradzą sobie bez trudu, jeśli tylko pozwolą sobie na błędy i dadzą do tego przestrzeń innym. Jeśli wchodzicie w świat emocji i nie wiecie jak zacząć rozmowy z waszym małym i jakże wrażliwym odkrywcą, to ta seria sprawdzi się świetnie.

 

Ocena: 

Ocena 10 kruków

Autor: Jory John 

Tłumaczenie: Sabina Bauman

Ilustrator: Pete Oswald

Tytuł: Skwaszone winogrono

Tytuł oryginalny: The sour group

Seria i nr tomu: Smaczna banda i emocje 

Wydawnictwo:  Harper Kids 

Wydanie: pierwsze 

Data wydania: 2023-04-26

Kategoria: Przedszkolak 3+, o emocjach 

ISBN:978-83-276-8065-5

Liczba stron:32

Książki stanowią dla mnie całodobową dostawę tlenu. Staram się zarażać swoją pasją każdego kto tylko wejdzie na moją orbitę. Dusza przepełniona fantastyką, serce bijące w rytm romansów, rozum łaknący zagadek i akcji. Od niedawna fanka literatury dziecięcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *