Amory
Dafciki wśród książek,  Recenzje

Amory, zaloty i podboje-Szymon Drobniak, Maria Łepkowska

Każdy element naszego życia jest efektem jakiegoś fascynującego procesu. Większość z nich poznajemy na własnym przykładzie, ale musimy również zdobyć wiedzę na jego temat na przestrzeni gatunkowej. O ile wiemy, że niemalże wszystkie stworzenia, w tym też człowiek, oddychają, jedzą i wydalaj, to są takie procesy, które nie tylko różnią się od siebie, ale i zadziwiają. Gdy w życiu dziecka nadchodzi moment poznania procesu rozmnażania, czas na znalezienie ksiąg wszelakich na ten temat.

U nas pytanie o to, skąd się bierze potomstwo, pojawiło się dość wcześnie i dotyczyło sposobu rozmnażania się ryb w akwarium. Udało nam się rozwiać wątpliwości zarówno w przypadku składania jaj, jak i tych rybek, które są żyworodne. To niewinne pytanie stanowiło jednak mały kamyczek, który wywołał lawinę wielu pytań i to o gatunki mniej znane. Tak trafiliśmy na Amory, zaloty i podboje wydane nakładem wydawnictwa Babaryba.

 

Amory, zaloty i podboje

 

Niesamowite historie o rozmnażaniu w świecie przyrody są zaskakujące, fascynujące i niezwykle pięknie wyjaśnione. Graficznie i słownie książka okazała się niezwykłą przygodą, która stety lub nie zrodziła miliony pytań. Mali odkrywcy zyskali sporą wiedzę na temat gatunków i ich sposobów rozmnażania. Amory, zaloty i podboje to przygoda w niezbadane miejsca kuli ziemskiej, dająca czytelnikom ogromne pokłady wiedzy. Z nauką bywa różnie. Często niedopasowana do wieku treść okazuje się zmorą przyszłych naukowców. W tym przypadku jest inaczej.

Tekst jest niezwykle lekki i płynny, tak by bezwzględnie od wieku można było cieszyć się obserwacjami, jakie płyną z treści. Dzieci poznają przeróżne sposoby rozmnażania. Odkryją, że podział ról często różni się od ludzkich standardów, a jajeczko i plemnik mogą spotkać się na miliony sposobów, dając życie nowym pokoleniom. Już wstęp jest niezwykle ciekawy i sprawia, że książkę chcę się obejrzeć i przeczytać jak najprędzej. Co skrywa środek?

 

Bohaterowie

 

Amory, zaloty i podboje to nic innego jak sposoby rozmnażania u roślin i zwierząt. Zaskakująca różnorodność owych relacji została przedstawiona barwnie i prosto, dzięki czemu lektura jest przyjemna. Głębia oceanu, wnętrze ślimaczego domku czy tajemnice skrywające się w ptasim gnieździe. Nie ważne jest miejsce, a sam proces rozmnażania. Ta niezwykle romantyczna książeczka zawiera przykłady z życia fauny i flory, od których ilości może zawirować w głowie. Tata pilnujący jajeczek u Błazenków, a może mama i tata w jednym u ślimaka? Jedno jest pewne to niezwykły i fascynujący świat pełen życia i niebezpieczeństw.

By pójść na randkę, czasem nawet nie trzeba się starać. Często jest jednak potrzebny spryt lub odpowiednia aparycja by do rozmnażania w ogóle doszło. Bardzo często w świecie zwierząt dojrzeć można odmienność płciową i uzależnioną od niej wielkość. Czyj tata jest mniejszy od mamy? Które zwierzę najwięcej randkuje, a które często dopuszcza się zdrady? Amory, zaloty i podboje skutecznie uchylą wam rąbka tajemnicy w każdej z tych kwestii. Pokażą różnice między płcią poszczególnych gatunków, rozjaśnią nam proces zalotów i powstawania nowego życia. To wszystko w lekki, przyjemny i niezwykle ciekawy sposób.

 

Ocena:

osiem czarnych kruków stanowiących ocenę książki

Autor: Szymon Drobniak

Ilustrator: Maria Łepkowska

Tytuł: Amory, zaloty i podboje 

Wydawnictwo: BABARYBA

Wydanie: pierwsze 

Data wydania:2018-04-01

Kategoria: popularnonaukowa dziecięca 

ISBN:9788362965540

Liczba stron:137

Recenzja pierwotnie ukazała się na portalu Szkrabajki.

Książki stanowią dla mnie całodobową dostawę tlenu. Staram się zarażać swoją pasją każdego kto tylko wejdzie na moją orbitę. Dusza przepełniona fantastyką, serce bijące w rytm romansów, rozum łaknący zagadek i akcji. Od niedawna fanka literatury dziecięcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *