Na tropie złodzieja
Dafciki wśród książek,  Recenzje

Na tropie złodzieja-Riina i Sami Kaarla

Każdy dzień może być przygodą. Wystarczy rozsiewać dokoła siebie uśmiech i zajmować się tym, co sprawia nam radość. Gdy będziemy się nią dzielić, ona zawsze wróci ze zdwojoną siłą, ale czy pomoże znaleźć złodzieja? Kati-e wraz ze swoim robotem ma ostatnio pełne ręce roboty. Zlecenia dla agencji mnożą się niczym grzyby po deszczu, którego, nawiasem mówiąc, ostatnio brakuje. Fala upałów nie poprawia sytuacji w mieście, a grafik wypełnia się samymi ważnymi sprawami. Na szczęście dziewczynka uwielbia swoje zajęcia i niesienie pomocy społeczności miasteczka, w tym również ich pupili. Zanim jednak nowa przygoda na dobre się rozpocznie, dziewczyna dba o nowe oprogramowanie dla Ti-bota, który już nie może doczekać się, kiedy użyje, chociażby słoniowego.

Zanim jednak znajdą chwilę na przyjemności muszą wywiązać się z całej listy obowiązków. Obiecała pomóc Timiemu w założeniu akwarium, musi zajrzeć do sąsiada z dołu, gdyż Luca martwi się swoim chomikiem, a właściwie jego policzkami. No i wciąż nie ma nikogo do wyprowadzania psa pani Frang. A to wcale nie koniec zadań, na szczęście Kati-e ma swoich pomocników, którzy zawsze pomogą jej w potrzebie. Dziewczynka z przyjaciółmi nie wie jeszcze, że nie długo znajdą się na tropie złodzieja. Kim jest? Skradzione przedmioty są przedziwne, więc i znalezienie złodziejaszka może nie być proste, ale Pet Agents poradzą sobie z każdą przeszkodą.

 

Na tropie złodzieja

 

Kolejne przygody i cała masa zwierząt oraz przydatnych informacji o ich pielęgnacji, czyli powrót Pet Agents. Czekaliśmy na tę chwilę z utęsknieniem, przebierając nóżkami. Dzieci od razu zżyły się z Kati-e i chłonęły jej wiedze dotyczącą zwierząt. Tym razem wachlarz stworzeń do kochania jest jeszcze większy. Skoro dzieci już wiedzą o specjalistycznych szkoleniach psów, czemu by nie nauczyć się podstawowej pielęgnacji i ciekawostek o innych zwierzątkach domowych?

Poza całą masą praktycznej wiedzy i zachęcaniem do przemyślenia każdej zwierzęcej adopcji, Na tropie złodzieja to opowieść o przyjaźni, życzliwości i odpowiedzialności. Od razu czuć, że autorzy dogłębnie sprawdzili temat, za pomocą którego chcieli uwrażliwić małych czytelników na bolączki stworzeń mniejszych. Drobne rady, akcja i cała masa poszlak zmieniająca się w śledztwo młodocianych detektywów stanowią podstawę świetnie skrojonej opowieści, która bawi i uczy, no i absolutnie nie pozwala się oderwać.

 

Wśród bohaterów

 

Kati-e nie tylko odznacza się swoimi różowymi włosami i miłością do kodowania, ale i ogromną wiedzą na temat pielęgnacji zwierząt. To idealny sposób, by zachęcić dzieci do poznania możliwych obowiązków. Kati-e przedstawia je dokładnie i rzeczowo, dodatkowo dając poczucie małym opiekunom, że poradzą sobie z każdym zadaniem. Dziewczynka zaraża dobrą energią i gromadzi wokół siebie ludzi tak samo kochających psy, koty, chomiki, rybki, świnki, a nawet małpki. Z łatwością przekona do siebie każdego, nawet niezdecydowanego marudę unikającego książek.

Autorzy zadbali o fabułę, ale nie można zapomnieć również o niesamowitej kresce, która tworzy piękne ilustracje, przy których pochylić się trzeba na dłużej, omawiając każdy szczegół i przyglądając się wszystkim członkom Pet Agents. Z każdym spotkaniem zachwytom nie ma końca, podobnie jak pytaniom, które zaczynają padać z ust dociekliwych czytelników. Myślę, że seria Pet Agents będzie idealnym prezentem, takim przed pierwszym zwierzątkiem, który nauczy dzieci odpowiedzialności. Kto wie, może podpowie jaki gatunek zwierzątka chcą mieć?

 

Podsumowanie

 

Zakochanie się. To stan permanentny, który zawitał do nas w poprzednim tomie i umocnił swe działanie teraz. Na tropie złodzieja bawi, uczy i rozwija wyobraźnie oraz empatie, nie tylko tę do zwierząt. Historia Kati-e zawarta w tym tomie uwrażliwia na pomoc innym, pracę zespołową oraz nieocenianie czyichś błędów. Książka skierowana jest do dzieci w przedziale wiekowym 6-9 lat. Jednak z powodzeniem sprawdzi się nawet u dorosłego czytelnika, który doceni mądrość i lekkość płynące z jej kart. Nam pozostaje czytać oba tomy bez końca, czekając na kolejne przygody Kati-e i jej przyjaciół. Z taką ekipą niestraszne jest zdobywanie świata.

 

Ocena:

Ocena 10 kruków

Autor: Rinna Kaarla, Sami Kaarla 

Tłumaczenie: Bolesław Ludwiczak

Ilustrator: Riina Kaarla, Sami Kaarla

Tytuł: Na tropie złodzieja 

Tytuł oryginalny: Pet Agents 2: Vaarkan  jäljillä 

Seria i nr tomu: Pet Agents (tom 2)

Wydawnictwo: Media Rodzina 

Wydanie: pierwsze 

Data wydania: 2021-06-02

Kategoria: literatura dziecięca 

ISBN:978-83-800-8954-9

Liczba stron: 160

Książki stanowią dla mnie całodobową dostawę tlenu. Staram się zarażać swoją pasją każdego kto tylko wejdzie na moją orbitę. Dusza przepełniona fantastyką, serce bijące w rytm romansów, rozum łaknący zagadek i akcji. Od niedawna fanka literatury dziecięcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *