Woda
Dafciki wśród książek,  Recenzje

Woda. Akademia mądrego dziecka-Cécile Jugla, Jack Guichard

Zachwycone twarze i uśmiechy, które z nich nie schodzą, towarzyszą nam ostatnio coraz częściej. Kto by pomyślał, że za sprawą książek i nauki można będzie dzieciaki odciągnąć od kolejnej przygody w grze czy innych zabaw. Tak się stało za sprawą serii Przygody z nauką. W swojej kolekcji mamy już doświadczenia z użyciem cytryny i papieru. Czym może zaskoczyć woda?

Gdy kolejne dni wolne od nauki pukają do drzwi, rodzice szukają sposobów na kreatywne wypełnienie czasu swoich pociech. Sztuką jest, by proponowane przez nas zajęcia były wciągające i przy okazji czegoś uczyły. Ja od małego uwielbiałam odkrywać świat przez doświadczanie tego, co mnie otaczało. Nie inaczej jest z moimi dziećmi. Zanim jednak pobiegną przed siebie, czeka nas mnóstwo wspólnych przygód. Papier zrobił furorę. Proste doświadczenia, które dziecko może wykonywać z niewielką pomocą dorosłego, a często nawet i bez przyciągną każdego. Z cytryną szło soczyściej, a apetyt na wiedze rozhulał się na dobre. Czas sprawdzić gdzie swym nurtem porwie nas woda.

 

Woda

 

Dziesięć doświadczeń, które zapraszają małych odkrywców. Nie mogliśmy przejść obok nich obojętnie. Kolorowa okładka i twarda oprawa, sprawdziły się świetnie przy poprzednich odsłonach serii. Woda to potęga. Może zmieniać stan skupienia, drążyć w skale i napoić spragnionego. Fascynacja zagościła na małych twarzach i długo nie ustępowała. Bo jak to w nas jest tyle wody, ma tyle właściwości, a jest przeźroczysta? Twórcy pomyśleli o pytaniach, które z pewnością kłębić się będą po głowach naszych czytaczy. Woda, rozdział po rozdziale odkrywa przed nami swoje zastosowanie i ukryte talenty, a to dopiero początek. Każdy mniejszy rozdział pełen jest ciekawostek i konkretnych przykładów, które nie tylko pomogą dzieciom wykonać poszczególne doświadczenia, ale również w pełni je zrozumieć.

Wiedza zawarta w tej niewielkiej książeczce jest rzeczowa i przejrzyście podana. Dzieciom nic nie umknie, wręcz przeciwnie. Z zapałem podejdą do sprawdzania pozyskanej wiedzy i będą chciały więcej. Czy woda może być użyta jako klej? Może być jej więcej lub mniej? A może całkowicie znika? Mali odkrywcy zyskają odpowiedzi na te pytania, ale i dowiedzą się jak wyczarować deszcz i szybko opróżnić butelkę z wodą. To fantastyczna podróż, w którą warto wyruszyć wspólnie i cieszyć oczy pochłanianiem wiedzy przez nasze pociechy.

 

Podsumowanie

 

Ubolewam, że za moich młodzieńczych czasów nie trafiły do mnie tak prosto i dobrze, pod względem jakości materiału, wydane powieści mogące zasiać we mnie naukowego bakcyla. Każde z tych prostych i równie fascynujących doświadczeń jest dla dziecka nie tylko porcją zabawy, ale i wiedzy, która nie jest nachalna i wymuszona, dzięki czemu bawi i uczy. Papier, cytryna i woda odkryły przed dziećmi swoje tajemnice, a my wciąż mamy mało i poszukujemy kolejnych ciekawostek na ich temat. Seria Przygody z nauką nadaje się idealnie na wspólny czas zabaw. Prostota, wiedza i moc obrazu stanowią mocny argument za sięgnięciem po każdą książeczkę z kolekcji. To my idziemy robić roztwór z wody, zwany herbatą, a wy migiem sięgać po wiedzę w najlepszej wersji.

 

Ocena: 

Ocena 10 kruków

Autor: Cécile Jugla, Jack Guichard

Tłumaczenie: Katarzyna Grzyb 

Ilustrator: Laurent Simon

Tytuł: Woda

Tytuł oryginalny: La science est dans… L’EAU

Seria i nr tomu: Akademia mądrego dziecka

Wydawnictwo: HarperCollins ( HarperKids)

Wydanie: pierwsze 

Data wydania: 2021-07-28

ISBN:978-83-276-5865-4

Liczba stron:32

Recenzja pierwotnie ukazała się na Szkrabajki  

Książki stanowią dla mnie całodobową dostawę tlenu. Staram się zarażać swoją pasją każdego kto tylko wejdzie na moją orbitę. Dusza przepełniona fantastyką, serce bijące w rytm romansów, rozum łaknący zagadek i akcji. Od niedawna fanka literatury dziecięcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *