Balon
Dafciki wśród książek,  Recenzje

Balon. Akademia mądrego dziecka-Cécile Jugla, Jack Guichard

Każda książkowa przygoda pozostawia w nas ślad. Czasem to emocje, które nas kształtują. Innym razem wiedza wypełniająca nasz umysł i uszlachetniająca duszę. Jest też ta forma, która niemalże każdemu przywołuje uśmiech na buzi, zabawa. Nauka przez zabawę to najlepszy i chyba najskuteczniejszy sposób na małych i opornych odkrywców. Doświadczanie świata naukowego w prosty i przejrzysty sposób od najmłodszych lat sprawi, że nasze pociechy bez strachu wejdą w kolejne etapy tego fascynującego pola.

Harper Kids ze swoim cyklem Przygoda z nauką świetnie wpisuje się w tę metodę oswajania dzieci z nauką. Od niedawna Akademia mądrego dziecka powiększyła się o pięknie wydane książeczki, od których nie sposób oderwać wzroku, bez względu na wiek. Papier, Cytryna i Woda już za nami. Tym razem swoje panowanie rozpoczyna Balon. Jakie tajemnice może mieć taki niepozorny kawałek… no właśnie, z jakiego materiału właściwie jest balon? Czemu raz pęka z hukiem, a innym razem nic się z nim nie dzieje?

 

Balon

 

Chyba w każdym domu znajdzie się choć jeden balon. Oczywiście najprostszą formą zabawy jest jego nadmuchanie i podbijanie pod sam sufit. Autorzy książeczek z serii Przygoda z nauką pokażą nam jak prosto i bez zbędnych przygotowań rozbawić nasze dzieci i zaprosić je do świata nauki właśnie za pomocą balonu. Czy to możliwe? Jak najbardziej, gdyż balonik skrywa w sobie wiele tajemnic. Począwszy od materiału, z jakiego go stworzono, aż do magii, która raz go wypełnia niebezpiecznie po same brzegi, a innym razem zmusza do śpiewania. Dziesięć prostych doświadczeń to spora dawka wiedzy, którą pokocha każdy maluch.

Zainteresowani? Super, to biegniemy zrobić rakietę, albo bez dmuchania posłać balon w górę. To jednak nie wszystko, bo balon nie tylko może latać, ale i schować choćby mydło, a to wszystko za sprawą właściwości materiału, z którego tworzy się balony. Kolorowe, dające się modelować, ale i głośno pękające, gdy tylko natrafią na coś ostrego. Niemalże magiczne, a wciąż proste i łatwo dostępne. Balon to książka pełna ciekawostek, które mogą zaskoczyć nawet dorosłego czytelnika. Twarda oprawa, piękne ilustracje i prosty, acz treściwy tekst zabiorą dzieci w długą i fascynującą podróż do świata nauki.

 

Podsumowanie

Z każdą kolejną częścią serii moje dzieci z zachwytem podchodzą do wiedzy zawartej w poszczególnych książeczkach. Lektura balonu okazała się długim i pełnym radości procesem. Teraz każdego dnia puszczamy balony i sprawdzamy, czy aby na pewno przyklejają się w różne miejsca. Choć maluchy już wiedzą, że to elektrostatyka, to ja wciąż cieszę się tą krztyną magii zawartą w ich radości, gdy balon przyczepia się do sufitu.

 

Ocena:

Ocena 10 kruków

Autor :Cécile Jugla, Jack Guichard

Tłumaczenie: Katarzyna Grzyb 

Ilustrator: Laurent Simon

Tytuł: Balon

Tytuł oryginalny: La science est dans… LE BALLON

Seria i nr tomu: Akademia mądrego dziecka 

Wydawnictwo: HarperCollins ( HarperKids)

Wydanie: pierwsze 

Data wydania: 2021-07-28

Kategoria: dla dzieci, naukowe

ISBN:978-83276-586-1

Liczba stron: 32

 

Książki stanowią dla mnie całodobową dostawę tlenu. Staram się zarażać swoją pasją każdego kto tylko wejdzie na moją orbitę. Dusza przepełniona fantastyką, serce bijące w rytm romansów, rozum łaknący zagadek i akcji. Od niedawna fanka literatury dziecięcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *