Niemożliwa para
Marta wśród książek,  Recenzje

Niemożliwa para-Emma Mills

Podobno nie można zakładać, że coś jest niemożliwe, bo gdzieś tam wysoko zdarzają się rzeczy, które nam zdawać się mogą ułudą i czymś niedoścignionym. My za to musimy trwać tu i teraz, tylko czasem pozwalając sobie na pokazanie prawdy o nas samych. Claudia swój czas dzieli na dwa światy. Ten za murami szkoły dla dziewcząt i ten, w którym wolne chwile to praca i przyjaciółka oraz starszy brat. Ostatni rok liceum ma być jednak inny. Już różowa impreza u Amber, wieńcząca wakacje, nie kończy się po jej myśli, a to przecież początek ostatniego roku. Do tej pory udawało jej się niezauważalnie przemykać przez korytarze, jednak jedna zła decyzja sprawia, że Claude musi zmierzyć się z prawdziwym wyzwaniem. Nagle sumienna, przyjacielska, lojalna i pracowita dziewczyna zaczyna się przyjaźnić z najbardziej złośliwą koleżanką w szkole, a do tego zauważa ją Gideon, najpopularniejszy i najbardziej charyzmatyczny chłopak z sąsiedniej szkoły. Czasami Claudia chciałaby przewidywać przyszłość lub tkwić po prostu w bezpiecznej strefie przyjaźni z Zoe i grać w gry komputerowe.

Los często ma jednak inne plany, a to, co zdaje się do nas nie pasować, może okazać się furtką do wspaniałych relacji. Tylko czy da się zyskać miłość i przyjaźń bez tej nutki niepokoju kiełkującej w naszej duszy? Niemożliwa para w słodko-gorzkiej historii odkryje przed tobą czytelniku świat, w którym niemożliwe nie istnieje. Gotowy?

 

Niemożliwa para

 

Od zawsze kochałam książki i ciut mniej ludzi. Zawieranie przyjaźni o wiele łatwiej wychodziło mi w świecie gier komputerowych czy książkowych czeluściach. Jedna przyjaciółka przez całą szkołę i stres, który paraliżował mnie za każdym razem, gdy jej w planie dnia nie było. Claudia musiała znosić takie niepokoje każdego dnia. Choć elitarna szkoła stanowiła nagrodę dla jej intelektu, ona sama twierdziła, że jest zwyczajna i nie pasuje do elit. Jedna niefortunna impreza zmienia wszystko, a panna Wallace kolejny raz czuje się nie na miejscu. Iris to przyczyna wszystkiego, co stanie się później. Nieznośna, rozkapryszona i zimna dziewczyna, córka bogatych i równie nieobecnych rodziców zrywa ze swoją dziewczyną. Jakiś czas później musi wykonać pracę wspólnie z Claudią. Niby nic takiego, ale to właśnie świadkiem tego zerwania była ta druga. Ta niezamierzona współpraca, a właściwie jej brak zaprowadzi obie panny do teatru. Sen nocy letniej odmieni niemalże wszystko.

Przyjaźnie, poszukiwanie własnej tożsamości i emocjonalne rozterki skrojone na miarę świetnej historii. Tak jednym zdaniem można by opisać tę książkę, tylko to wciąż za mało. Niemożliwa para to przede wszystkim trzy postaci. Każda odmienna, w innym punkcie swego życia, zdająca się potrzebować całkowicie różnych rzeczy, a jednak coś zaczyna ich łączyć.  kreacja tych bohaterów  jest dopracowana i niezwykle prawdziwa. Charakterni i wycofani równocześnie. Niezwykłą przyjemnością było przyglądanie się, jak niepewnie stawiają kroki, tam, gdzie pozornie nic nie sprawia kłopotów. Każde z nich posiada głębię i własne wartości, ale światu pokazuje zupełnie coś innego. Teraz zmuszeni przez los muszą poradzić sobie z kłodami rzucanymi im pod nogi i równocześnie odkryć czego tak właściwie chcą.

 

Sen nocy letniej

 

Teatr stanowi tu ogromną część książki, ale jest to zabieg niezwykle subtelny i świetnie uzupełnia całość. Autorka wplatając wspólną pracę, w najbardziej znienawidzonym miejscu introwertyków, pozwoliła nam spojrzeć na każdą postać w szerszej perspektywie. Ja bawiłam się przednio. Czemu? To proste. Niemożliwa para to książka pełna humoru, pasji i miłości do przyjaciół, rodziny i gier oraz muzyki. Każdy z bohaterów zaraża entuzjazmem w innej dziedzinie, pozwala czytelnikowi na zajrzenie do jego świata i pokochanie go pełnią uczuć. To słodko-gorzka opowieść o poszukiwaniu siebie, nauce emocji i rozterkach, które każdemu z nas towarzyszą w życiu. Pisarka spisała się świetnie. Stworzyła społeczność, wyraziste postaci i wydarzenia, które wciągają bez reszty. Cięte riposty serwowane przez Gideona, złośliwości Iris czy rozterki i pasja Claudii tworzą kawał dobrej powieści. Na zmianę wzruszałam się, wybuchałam śmiechem i wyczekiwałam rozwoju sytuacji w tylu związkach… Nic tylko brać i czytać.

 

Podsumowanie

 

Niemożliwa para to powieść młodzieżowa, która pomimo różowej okładki nie zabije was toną słodyczy, o nie Iris na to nie pozwoli. To niesamowita mieszanka charakterów, klas społecznych i nastoletnich rozterek. Miłość w wielu wymiarach, także tych między dwoma dziewczynami nie stanowi sedna całości. Choć całość przedstawiona jest z perspektywy Claudii, to żadna z postaci nie zostaje odsunięta na dalszy plan. Całość pochłania się jednym tchem, a sposób, w jaki w historię wpleciono ważne tematy, jest niezwykle przystępny. To idealna, lekka i niezwykle mądra powieść o życiu, które wciąż się zmienia, ale czy my musimy się dostosowywać do reszty? Bez względu na twój wiek drogi czytelniku polecam czytać i przechadzać się po jaskiniach, jeśli najdzie cię na to ochota.

 

Ocena: 

Ocena 9 kruków

Autor: Emma Mills 

Tłumaczenie: Miłosz Urban 

Tytuł: Niemożliwa para 

Tytuł oryginalny: Foolish Hearts

Wydawnictwo:  Media Rodzina 

Wydanie: pierwsze 

Data wydania: 2021-08-11

Kategoria: literatura młodzieżowa 

ISBN:9788380089228

Liczba stron:384

Książki stanowią dla mnie całodobową dostawę tlenu. Staram się zarażać swoją pasją każdego kto tylko wejdzie na moją orbitę. Dusza przepełniona fantastyką, serce bijące w rytm romansów, rozum łaknący zagadek i akcji. Od niedawna fanka literatury dziecięcej.

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *