Marta wśród książek,  Recenzje

Heartstopper- Alice Oseman

Dzieciństwo jest dla nas pierwszą przygodą, dorosłość wyzwaniem, na które często wcale nie jesteśmy gotowi. Jednak to okres dojrzewania odbija w nas największe piętno. Stanowi ono połączenie wielu zmian, którym musimy podołać pomimo braku doświadczenia i zagubienia w świecie emocji. Jak stawiać czoła codzienności, gdy równocześnie serce i umysł bombardują nas wachlarzem emocji, ciało zmienia się i wciąż zaskakuje, a my wciąż nie wiemy, kim jesteśmy? Ten chaos dotyka każdego, choć w różnym stopniu. To, jak poradzimy sobie z odkrywaniem własnego ja, zależy od wielu czynników. Często nasze zmagania utrudnia ludzka zawiść i odmienność od większości, jednak czy ty sprawia, że nasze dorastanie jest inne? Mniej lub bardziej skomplikowane? Charlie ma już za sobą najgorszy etap, wszyscy wiedzą, że jest gejem, a szykany ustały. Jednak to nie sprawiło, że osiągnął wewnętrzny spokój i wie, co czuje. Niby czasem spotyka się potajemnie z Benem, ale ten wciąż go zwodzi i wykorzystuje dla własnej przyjemności. To powoduje, że niepewność narasta, a wtedy łatwo o błąd i złe ulokowanie uczuć.

Miłość rządzi się jednak swoimi prawami i niespiesznie drąży nawet najtwardszą skałę. Wątpliwości, przyjaźń i przywiązanie stają się początkiem relacji dwóch chłopaków, których życie pozornie było już poukładane. Czy Nick okaże się tym, który wymaże złe doświadczenia przyjaciela? Czy Charlie pomoże mu w odkryciu własnych uczuć?

 

Heartstopper

 

Uwielbiam powieści graficzne, a jeśli niosą za sobą głębsze przesłanie, to idę w nie w ciemno. To czysta przyjemność pisać wam o wartościowych historiach, które mogą pomóc zrozumieć uczucia w każdej formie. Tak, te opowieści, które są po coś, dają czytelnikowi zarówno rozrywkę, jak i otwierają oczy oraz oferują coś niezwykle cennego, ukojenie. Heartstopper to historia o poznawaniu siebie, próbie zrozumienia własnych uczuć i samoakceptacji, która jest następnym krokiem, po odkryciu kim właściwie jesteśmy. Charlie i Nick od razu zyskują sympatie czytelnika i sprawiają, że nagle duże problemy, z jakimi zmagają się nastolatkowie, nabierają sensu. Wątek LGBT+ stanowi świetną podstawę dla całej opowieści i jej problematyki. Odmienność i związane z nią problemy, z jakimi przychodzi zmagać się naszym bohaterom, pokazują, że niczym się nie różnimy. Pierwsze miłości, źle ulokowane uczucia i iskry pełne emocji stanowią takie samo wyzwanie w każdej miłosnej konfiguracji, a w przypadku postaci wykreowanych przez Alice Oseman dużo większym.

 

Wśród bohaterów

 

Mało tu tekstu, ale emocji nie brakuje. Kreacja postaci zarówno kreską, jak i słowem świetnie się sprawdza, a autorka dba o realizm we wszystkich aspektach, dodatkowo obalając sporo stereotypów. Charliego zna każdy w szkole. To zasługa jego orientacji, a właściwie tego, że otwarcie się do niej przyznaje. Co wiadomo o nim poza tym jednym szczegółem? A właśnie, większość z uczniów szkoły w Truham niewiele o nim wie. Chłopak ma sporo zainteresowań, szybko biega, gra na perkusji i jest dobry z przedmiotów ścisłych. Nick to typowy gracz rugby, ale czy to nie krzywdzące stwierdzenie? Ta dwójka poznaje się przypadkiem i szybko zaprzyjaźnia. Napędzają się wzajemnie i dzięki temu rozwijają nowe umiejętności. Nagle okazuje się, że Charlie to niezły rugbista i wcale nie gra gorzej przez swoją orientację. Różnią się wyglądem i charakterem, ale dają sobie swobodę bycia sobą, nieudawania czegokolwiek.

 

Wśród obrazów

Heartstopper zachwyca lekkością, delikatnym, aczkolwiek konkretnie przedstawionym tematem i kreską. To w niej zawierają się emocje, od zmieszania, przez smutek aż po radość i strach. Oszczędnie i z przytupem. Autorka wie jak skraść serca czytelników. Jej pióro zarówno w warstwie tekstowej, jak i ilustracjach stanowi niesamowite połączenie i oczarowuje. Każda kreska, mniej lub bardziej zaznaczona, zabawa cieniem i intensywnością prowadzonych linii sprawia, że Heartstopper pozbawia nas oddechu. Nawet nie zauważyłam, kiedy wypuściłam wstrzymywany oddech. Chciałam poznawać tę historię jak najdokładniej, czułam emocje i wszechogarniającą niepewność. Kibicowanie tak świetnie skrojonym postaciom jest przyjemnością. Naturalność i prostota sprawdzają się tu świetnie.

Podsumowanie

Heartstopper to powieść graficzna dla każdego. Opowiada o pierwszych uczuciach, odkrywaniu siebie i samoakceptacji, która wcale nie jest łatwa do osiągnięcia. To też świeże, delikatne i realne spojrzenie na problemy LGBT+ i pokazanie, że niczym się nie różnią, a właściwie mają o wiele gorzej od nas. Muszą walczyć nie tylko ze sobą, ale i z całym światem, a już bycie nastolatkiem jest dość dużym wyzwaniem. Autorka dała młodzieży coś, czego potrzebowali, głos rozsądku w świecie, który nie akceptuje odmienności. To pełna wartości i przepięknych ilustracji powieść, którą warto polecać każdemu, a już w szczególności młodzieży.

 Ocena:

Ocena 9 kruków

 

Autor: Alice Oseman

Tłumaczenie: Natalia Mętrak-Ruda 

Ilustrator: Alice Oseman

Tytuł: Heartstopper

Tytuł oryginalny: Heartstopper: Volume One 

Seria i nr tomu: Heartstopper (tom 1)

Wydawnictwo: Jaguar  

Wydanie: pierwsze 

Data wydania: 2021-09-15

Kategoria: powieść graficzna

ISBN:9788382660074

Liczba stron: 288R

 

Recenzja pierwotnie ukazała się na portalu Duże Ka. 

Książki stanowią dla mnie całodobową dostawę tlenu. Staram się zarażać swoją pasją każdego kto tylko wejdzie na moją orbitę. Dusza przepełniona fantastyką, serce bijące w rytm romansów, rozum łaknący zagadek i akcji. Od niedawna fanka literatury dziecięcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *