Miedziany listek
Dafciki wśród książek,  Recenzje

Miedziany listek-Emilia Kiereś

Poczucie osamotnienia, brak towarzystwa mogą odnaleźć nas nawet w ciepłe, letnie dni. Samotność nie wybiera i dopada każdego. A przecież samotne zabawy nie są niczym przyjemnym. Tereska już bardzo chce końca wakacji. Owszem dzięki przerwie w lekcjach widywała częściej swojego kuzyna Antka, jednak i on nie zapełniał tej pustki, którą odczuwała. Dziewczynka cieszyła się na powrót do szkoły i swojej przyjaciółki. W szkolnej ławce jednak spotkało ją rozczarowanie, gdyż okazało się, że koleżanka ma inne plany, a nawet zapiera się, jakoby nie obiecywała nic Teresce.

Jedynie droga do domu choć trochę raduje serce dziecka, a właściwie to tropy pewnego potwora, na które trafia w jej trakcie. W powietrzu czuć przygodę, więc dlaczego by nie pójść za głosem serca i zapomnieć, choć na chwilę, jak smutno jest jej w drugiej klasie? Wraz z Antkiem dziewczynka wyrusza po ogromnych śladach, ciekawa kto właściwie je zostawia. Burza, która złapie ich w lesie, zmieni wiele w życiu tej samotnej, acz odważnej drugoklasistki.

Miedziany listek

W opowieściach dla dzieci szukam ciepła, przygody, ale i postawy, która pokazuje małemu czytelnikowi, że jego problemy nie są pomijane. Twórczość Emilii Kiereś nie tylko zawiera w sobie wszystkie te elementy, ale i koi ducha dorosłych czytelników. Miedziany listek to historia o przyjaźni, miłości, ale i samotności, która doskwierać może każdemu. Każde dziecko szuka akceptacji i nici porozumienia z rówieśnikami. Chce wspólnie dzielić się pomysłami na przygody i radością z odkrywania nowych rzeczy. Autorka w niezwykle lekki i prawdziwy sposób układa losy swych bohaterów, dając naszym pociechom wskazówki, jak radzić sobie z problemami, które czyhają gdzieś na rogu. Ciepła aura, piękny język, prosty i zrozumiały dla młodszego odbiorcy stanowią tło dla przygód, których zazdrościmy bohaterom.

Wśród bohaterów

Miedziany listek to historia Tereski i to na niej skupia się większość fabuły. To rezolutna i niestrachliwa dziewczynka, która jest jedynaczką i bardzo pragnie mieć przyjaciółkę. Pisarce udało się, uchwyć wiele emocji i ciekawych cech charakteru podczas kreowania postaci. Dzięki temu młodzi adepci sztuki czytania z łatwością się z nią utożsamią. Dziecko spotyka na swej drodze wiele przeszkód i problemów, jednak nie poddaje się. Ma oparcie w rodzicach i wie, że może zawsze z nimi porozmawiać, a gdy odkrywa, że nie tylko ona szuka przyjaciela, ciemne chmury odchodzą daleko. Pozostali bohaterowie są niesamowitą mieszanką, która, choć jest bardziej tłem opowieści, nadal wykreowana jest realistycznie. Całość czyta się szybko i z ogromną dozą przyjemności.

Wśród ilustracji

Miedziany listek to ponownie piękno kreski Małgorzaty Musierowicz. Obrazy, które idealnie spaja się z tekstem i przywodzi na myśli wspaniałe przygody również z jej powieści. To one równie mocno nadają klimatu całości i pomagają odnaleźć się w tejże opowieści z prędkością światła. Tu gdzie słowa i ilustracje są kompatybilną całością, nie ma miejsca na bagatelizowanie czy umniejszanie problemów spędzających sen z powiek naszych pociech. To historia, która pokaże nam, jak wielką moc mają słowa. Jak ważna jest przyjaźń i miłość, która nie zależy od ilości dzieci w rodzinie. Nasza bohaterka popełnia błędy i potrafi też dopiec swoim koleżankom. Tak ważne elementy dorastania w jednej powieści, którą każdy powinien przeczytać sobie i swoim dzieciom.

 

Ocena: 

Ocena 9 kruków

Autor: Emilia Kiereś

Ilustrator: Małgorzata Musierowicz 

Tytuł: Miedziany listek 

Seria i nr tomu: Srebrny dzwoneczek (tom 4)

Wydawnictwo: Harper Kids 

Wydanie: drugie 

Data wydania: 2022-05-18

Kategoria: literatura dziecięca 

ISBN:9788327668851

Liczba stron: 136

Książki stanowią dla mnie całodobową dostawę tlenu. Staram się zarażać swoją pasją każdego kto tylko wejdzie na moją orbitę. Dusza przepełniona fantastyką, serce bijące w rytm romansów, rozum łaknący zagadek i akcji. Od niedawna fanka literatury dziecięcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *