Dafciki wśród książek,  Recenzje

Łajka, kosmiczny pies-Kim Crabeels, Emma Thyssen

Kosmos od zawsze wydaje się tajemniczy, fascynujący i rozległy. Jest mnóstwo książek dla dzieci, które wprowadzają nasze pociechy w tematykę kosmosu i poszerzają ich wiedzę na ten jakże złożony temat. A gdyby tak młodsze grono czytelników chciało wybrać się w kosmiczną podróż i poznać tajniki wszechświata. Może Łajka będzie odpowiednim przewodnikiem na tejże wycieczce?

Łajka to niezwykle odważny pies, którego imię oznacza szczekaczka. To nie tylko wasz przewodnik, ale i pies, który samotnie podróżował po kosmosie. Suczka została znaleziona na ulicy w 1954 roku, potem rozpoczęła naukę w szkole mającej przygotować ją do lotu w kosmos. Była pierwszym psem okrążającym orbitę, ale czy dostała za to nagrodę?

Łajka, kosmiczny pies to nie kolejna naukowa publikacja, która powinna znaleźć się w biblioteczkach waszych pociech. Jej walory, które gwarantują jej miejsce w waszych księgozbiorach, kryją się gdzie indziej. Wyruszmy zatem w podróż po kosmosie i historii lotów w kosmos z punktu widzenia psa. Zanim jednak na dobre rozsiądziemy się z książką, musimy poznać kilka zwrotów po rosyjsku, by w pełni zrozumieć to, co ma nam do przekazania Łajka.

Poza nauką słówek, na nasze pociechy czeka cała masa psich ciekawostek, które nie raz sprawią, że małe buzie wykrzywią się w uśmiechu. Ciekawostki podane są w prostej i przystępnej zarazem formie, co ułatwia dzieciom przyswajanie wiedzy.

 

Czego dowiemy się od Łajki?

 

Czym są żółte kryształki latające w przestrzeni kosmicznej, jak dużo przeróżnych śmieci zalega na naszej orbicie (od pyłu przez piłki golfowe, aż po kapsuły ze szczątkami znanych ludzi), oraz czym są konstelacje. Nasza szczekaczka ma dla nas również teorie, która może obalić mity dotyczące kręgów w zbożu tzw. agroglifów. A to wciąż nie wszystko.

Dzieci poznając historię kosmicznego pieska, dowiedzą się, jak wygląda przygotowanie kosmonautów przed podróżą do gwiazd, sprawdzą, czym jest meteoryt i z czego tak właściwie jest Księżyc. Krótkie zdania wpleciono w niezwykle kosmiczną serię ilustracji, które stworzyła dla nas Emma Thyssen. Każda z nich przybliża nam niezwykłą strukturę przestrzeni pełnej gwiazd i tajemnic. Feriami barw i głębokiego granatu tworzy niesamowite obrazy cieszące oko każdego.

Masa ciekawostek i pięknie poprowadzona kreska sprawią, że wyprawa w kosmos w towarzystwie Łajki okaże się świetną zabawą. Twarda oprawa i piękne wydanie to dwa niezaprzeczalne plusy tej publikacji, a humor skryty w środku nakłoni każdego malucha do zaprzyjaźnienia się z Łajką i stania się jej właścicielem. Nietypowa lekcja o kosmosie i jego tajemnicach skradła nasze serca. Teraz wasza kolej.

Ocena:

Tytuł: Łajka, kosmiczny pies
Seria: Kapitan Nauka
Autor: Kim Crabeels
Ilustracje: Emma Thyssen
Wydawca: Edgard
Liczba stron:32
ISBN:9788366404113
Tłumaczka: Iwona Mączka
Data wydania: 16 października 2019

Książki stanowią dla mnie całodobową dostawę tlenu. Staram się zarażać swoją pasją każdego kto tylko wejdzie na moją orbitę. Dusza przepełniona fantastyką, serce bijące w rytm romansów, rozum łaknący zagadek i akcji. Od niedawna fanka literatury dziecięcej.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *