Wyklęta królowa
Marta wśród książek,  Recenzje

Wyklęta Królowa-Emily R. King

Zaufanie zdobywane latami powinno być podstawą do wspólnej drogi ku zniszczeniu wszystkich wrogów. Czasem jednak dla dobra innych należy zaryzykować i swój los złożyć w ręce tych, którym zaufać jest ciężko. Czy dla szczęścia ogółu zaryzykować można przyjaźń?

 

Kalinda jest równie waleczna, co doświadczana przez los. Ostatnie lata naznaczone były małżeństwem z tyranem i krwawymi bitwami na śmierć i życie. Jednak to bitwa z demonem lodu najmocniej nadwyrężyła królową. Teraz demon powraca pod postacią jej zmarłego męża, radży Tarka, naznaczając Kalindę i jej towarzyszy piętnem zdrajców imperium. Muszą opuścić swój dom i uciekać przez morze na Południowe wyspy w poszukiwaniu schronienia.

W Lestarii kobieta nie musi obawiać się potępienia swoich mocy, gdyż to dzięki nim może chronić swoich bliskich. Niestety spotkanie z demonem sprawiło, że Kalinda nie może zapanować nad swoją mocą ognia. By odzyskać imperium, uratować przyjaciół i przywrócić pokój w rozdartym świecie, musi zaryzykować i obdarzyć zaufaniem tych, którzy nie zasługiwali na nie do tej pory. Królowa postawi na szali wszystko, by móc naprawić pojawiające się szkody i pokonać demona. Czy będzie warto?

 

Trzeci tom serii Setna królowa za mną. Już poprzednie spotkania z Kalindą urzekły mnie fabułą, kreacją postaci i świata i niesłabnącą akcją. Czy i Waleczna Królowa podbiła me serce?

 

To niesamowite, jak bardzo człowiek może przyzwyczaić się do bohaterów i wręcz tęsknić za opisami ich przygód. Gdy odkładałam, po skończonej lekturze, Ognistą królową czułam niedosyt. Zbyt szybko pochłonęłam historię zawartą na kartach drugiego tomu. Nie inaczej było w przypadku trzeciego tomu. Wyklęta królowa pochłonęła mnie bez ostrzeżenia, a fabuła oczarowywała stopniowo, równocześnie trzymając w napięciu. To wciąż świetnie skrojony świat, lecz tym razem jest mroczniej i bardziej nie przewidywalnie. Autorka umiejętnie rozgrywa swoją historię, skupiając uwagę czytelnika na całości, ale i skrupulatnie zaskakując go szczegółami.

Całość czyta się niemalże na jednym oddechu, upajając się lekkością i mrokiem, trudnymi decyzjami i niebezpieczeństwem. Tajemnice, wszędobylskie zwroty akcji, magia i uczucia pojawiające się między bohaterami. Wyklęta królowa wybija się tym samym na chwilowo najlepszy tom serii. Tu ciągle się coś dzieje, nie ma czasu na oddech, bo chwila nieuwago może skutkować pominięciem ważnych szczegółów.

 

Mroczna siła i relacje…

 

Nie wiem, co urzekło mnie bardziej. To jaki wpływ na bohaterkę miała jej siła, której nie potrafiła opanować, czy kreacja postaci zarówno głównych, jak i pobocznych. Jeśli chodzi o magię ognia, jej nieprzewidywalność zrobiła na mnie wrażenie. Mrok ma swoją cenę, o której przekonała się Kalinda, tracąc przez swoje zachowanie zaufanie wielu osób. To było tak realne i magiczne. Jej postać nabrała głębi. Czytelnik może przekonać się, jak kobieta zmienia się pod wpływem wszystkich wydarzeń, zachowując w sobie te najważniejsze cechy, za które ją pokochaliśmy.

Nie inaczej jest z pozostałą galerią postaci, których na kartach serii przewija się sporo. Każdy jest ważnym elementem całości i nie zostaje potraktowany powierzchownie. To cała galeria charakterów, które z przyjemnością ponownie odwiedzasz i czytasz o ich potknięciach, sukcesach i miłostkach. Relacje między poszczególnymi bohaterami są wykreowane z dbałością o szczegóły i realizm. Wywołują uśmiech i frustracje, gdy nie idą po naszej myśli. Jedno jest pewne, emocji nie zabraknie, a Wyklęta królowa tylko podsyci żar ciekawości.

 

Podsumowanie

 

Seria Emily R. King to niezwykle dopracowana i pełna magii opowieść o sile, waleczności i miłości, która może stać się wybawieniem. Autorka z lekkością i precyzją wprowadza nas w historię i pozwala upajać się jej barwami, by po chwili skraść nasze serca i uzależnić od tajemnic, magii i akcji, której w tej części nie brakuje. Silna bohaterka, masa intryg i magii oraz determinacji pomimo wielu przeszkód. Wyklęta królowa radzi sobie na każdym polu, stając się jedną z moich ulubionych powieści fantasy.

 

Ocena:

Ocena 9 kruków

Tytuł: Wyklęta królowa
Cykl: Setna królowa (tom 3)
Autor: Emily R. King
Wydawca: Kobiece
Seria: Young
Liczba stron:368
ISBN:9788366520264
Data wydania: 15 kwietnia 2020
Tłumacz: Ryszard Oślizło

Książki stanowią dla mnie całodobową dostawę tlenu. Staram się zarażać swoją pasją każdego kto tylko wejdzie na moją orbitę. Dusza przepełniona fantastyką, serce bijące w rytm romansów, rozum łaknący zagadek i akcji. Od niedawna fanka literatury dziecięcej.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *