Marta wśród książek,  Recenzje

Niedopowiedziane-Jarosław Prusiński

Jak wiele można wyrazić samymi słowami? Co skryć pod wierzchnią warstwą pozornie mało znaczących zlepków słów? Kończyć rozpoczęte opowieści, czy może raczej pozostawić je niedopowiedziane? Żartem, płynnie czy też tworząc z emocji? Przecież nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak każda z nich zostanie odebrana.

 

Niedopowiedziane opowieści, krótkie historie, których dalszy ciąg zdarzeń musisz przewidzieć sam. Brutalne, prawdziwe i odnajdujące drogę do wnętrza naszej duszy. Erotyzm, agresja i dominacja mężczyzny zawarta w większej części opowiadań, mini form i urywanych myśli przeplata się z miłością autora do fantastyki w wielu wydaniach. Krótkie i zwarte, choć momentami niedopowiedziane właśnie teksty stanowią pożywkę dla czytelnika, który rozpoczyna podróż poprzez wszystkie teksty. Nie wie czego się spodziewać, do czego zmierza każda z historii. To swoista zabawa formą i światami, jakie pozwala stworzyć nam wieloświat fantastyczny. Znajdą się tu elementy, które zaskoczą, rozproszą i wciągną czytającego w mnóstwo różnych miejsc i sytuacji.

Autor zadbał o różnorodność zarówno postaci, które pojawiają się na przestrzeni całej naszej czytelniczej podróży, jak i fabuł, każdego tekstu. Przeskoki w czasie, alternatywne rzeczywistości, podróże do odległych galaktyk. Każda inna, przesycona emocjami, zmuszająca do działania, spojenia się z tekstem, nawet w tak krótkiej, a więc czytelniczo niepewnej formie. W przypadku postaci liczą się cechy, którymi zostali naznaczeni. To ich wybory, błędy i pragnienia wciągają nas na ścieżkę losu, który poprzez nie wybrali.

 

Co prawdą, a co ułudą?

 

Każde kolejne spotkanie z twórczością autora urzeka mnie mocniej, inaczej, bardziej. Niedopowiedziane nie jest wyjątkiem. Niesiona ciekawością, niczym zaczarowana wczytywałam się w każdą historię, każdego bohatera. Tu codzienność splata się z tym, co niezwykłe, niewyobrażalne. Nie przewidzimy biegu wydarzeń, damy się mu zaskoczyć. Kilkanaście opowieści, które łączy jedno, język, jakim posługuje się autor. Jarosław Prusiński słowem działa na wyobraźnie, pozwala nam krok po kroku odnaleźć sens każdej ze spisanych przez siebie historii, które są niezwykle barwne, różnorodne i posiadają głębie, którą odkryjemy z przyjemnością.

Spisane ze smakiem i bez cenzury, jednych zachwycą, innych zaś oburzą. Wywołają emocje, których autor nie żałuje nawet w bardzo krótkiej formie. Nie wszystkie są idealne, nie każda z nich zapadnie w pamięć, jednak jako całość Niedopowiedziane stanowi ciekawą lekturę, od której nie można się oderwać. Mnie osobiście urzekło to, co spaja ten zbiór. Ostatnie opowiadanie, które pozostawia niedosyt, jest zapowiedzią czegoś większego, równocześnie będąc tylko jednym z kilkunastu tekstów.

 

Podsumowanie

 

Krótka forma tekstu może zachęcić czytelnika, wzmóc w nim chęć poznania dalszych losów czy stylu autora. Jarosław Prusiński potrafi do siebie przekonać nawet kilkoma zdaniami. Nie owija w bawełnę, szczerze i bez ogródek daje czytelnikowi wstęp do świata, który spaja to, co niedopowiedziane. Miłośnicy tej formy literackiej bez problemu odnajdą się w tym zbiorze opowiadań i pozwolą ponieść się emocjom. Jeśli lubisz realizm zmieszany z fantastyką, świetny styl podparty różnorodnością tekstów i niestraszne ci zbiory opowiadań, Niedopowiedziane to strzał w dziesiątkę.

 

Ocena:

osiem czarnych kruków stanowiących ocenę książki

Tytuł: Niedopowiedziane
Autor: Jarosław Prusiński
Wydawca: E-bookowo.pl
Liczba stron:280
ISBN:9788378598664
Data wydania: 20 października 2017

Książki stanowią dla mnie całodobową dostawę tlenu. Staram się zarażać swoją pasją każdego kto tylko wejdzie na moją orbitę. Dusza przepełniona fantastyką, serce bijące w rytm romansów, rozum łaknący zagadek i akcji. Od niedawna fanka literatury dziecięcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *