Marta wśród książek,  Recenzje

All i want for Christmas. Świąteczna zamiana miejsc-Beth Garrod

Budzisz się rano i podejmujesz emocjonalną decyzję, która pomoże odmienić twoje życie. Nie liczy się, co doprowadziło cię do tego miejsca. To już rozpoczęty proces, a ty możesz tylko dać się ponieść i patrzeć co stanie się za chwilę. Elle postanowiła stać się częścią internetowego wyzwania, które rozpowszechniła na swoim instagramowym koncie. Dziewczyna uważa, że zamiana z fanką przyciągnie do jej profilu więcej fallowersów, a ona stanie się bardziej znana. Jej wybór pada na Holly, która na co dzień mieszka w małej angielskiej wiosce i kocha okres świąt Bożego Narodzenia. Ta gwiazdka miała być dla niej najlepszą z wszystkich, jednak jej plany niszczy matka, która chce sprzedać ich dom. Gdyby tego było mało, chłopak Holly chce przerwy w ich związku. Czyż to nie idealna podstawa, by uciec na drugi koniec świata?

Świąteczna zamiana miejsc

Śnieg, święta i zamiana miejsc zamieszkania. Te motywy przywołują na myśl mój ukochany film Holiday, więc nie mogłam oprzeć się książce z podobnym motywem. Elle i Holly mieszkają w innych krajach, prowadzą odmienny tryb życia, mają różne cele dotyczące przyszłości. Każda podejmuje się wyzwania i zamiany miejsc z całkiem odmiennych pobudek. Ta historia czyta się sama. Jest lekka, świąteczna, zabawna i pełna ciepła. Świąteczna zamiana miejsc jest pełna niezwykle dynamicznych wydarzeń. Tu ciągle się coś dzieje i nie ma mowy o nudzie. Całość wciąga niespodziewanie i nie pozwala na chwilę oddechu, no, chyba że ktoś marzy, by zaciągnąć się aurą świąt, której nie brakuje. Autorka postawiła na ciekawy motyw i świetnie wpisała w niego swój pomysł na bohaterów. Magia świąt tylko czeka, żeby po nią sięgnąć.

Wśród bohaterów

Elle pewna siebie amerykanka, która wciąż walczy o bycie rozpoznawalną. Jej życie zamknęło się w idealnym kadrze Instagrama, przez co nie dostrzega tego, co przelatuje poza nim. Jej pomysł zamiany zdaje się idealnym rozwiązaniem. Holly to dziewczyna z małego angielskiego miasteczka, która jest ucieleśnieniem świątecznego klimatu. Czasem zagubiona dobra dusza o złotym sercu. Wyjazd do innego kraju odmieni je obie. Autorka niesamowicie lekko i przyjemnie wykreowała obie dziewczyny. Z miejsca zyskują naszą sympatię i uwagę. Ich przygody wywołają masę emocji. Wzruszą i rozbawią do łez. Są niezwykle prawdziwe. Zagłębiając się w ich rozterki, można odnaleźć tam cząstkę siebie.

Magia świąt

W powieściach świątecznych ważna jest aura. Świąteczna zamiana miejsc pod tym względem jest skonstruowana genialnie. Ciekawe bohaterki, ich życiowe rozstaje i zmiana perspektywy, która zawsze sprawdza się świetnie, gdy codzienność zaczyna nas przytłaczać. Miłość Holly do celebrowania Gwiazdki i tak mocno zarysowany świat wirtualnej rzeczywistości. Jak potoczą się losy obu dziewczyn? Cóż wystarczy sięgnąć po książkę i przekonać się, z jaką łatwością dacie się pochłonąć ich historii. Lekka, przyjemna i na wskroś świąteczna historia dla młodzieży i nie tylko. Proste i zabawne dialogi oraz powiedzonka robią robotę, a magia otacza nas swoją aurą. Jestem na tak. Miłośniczki lekkich młodzieżówek będą zachwycone. Za delikatnością stoi dobry styl i kreatywne podejście do aktualnych problemów. To dodatkowy plus, który powinien przekonać czytelnika do powieści i samej autorki.

 

Ocena:

Ocena 9 kruków

Autor: Beth Garrod

Tłumaczenie: Matylda Biernacka 

Tytuł: All i want for Christmas. Świąteczna zamiana miejsc

Tytuł oryginalny: All i want for Christmas 

Wydawnictwo: YA!

Wydanie: pierwsze 

Data wydania:2021-11-11

Kategoria: literatura młodzieżowa 

ISBN:978-83-2808-991-4

Liczba stron:408

Książki stanowią dla mnie całodobową dostawę tlenu. Staram się zarażać swoją pasją każdego kto tylko wejdzie na moją orbitę. Dusza przepełniona fantastyką, serce bijące w rytm romansów, rozum łaknący zagadek i akcji. Od niedawna fanka literatury dziecięcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *