Wojny z mikrobami
Recenzje

Wojny z mikrobami-Gill Arbuthnott

Od zarania dziejów człowiek boi się tego, co nieznane i niewidoczne. Jeśli czegoś nie widać, a działa na każdy nasz ruch to można się solidnie przestraszyć. Oczywiście wraz z postępem nauki ludzie zaczęli dostrzegać i rozumieć więcej. Gdy powstał pierwszy mikroskop, w ludzkich zasobach wiedzy pojawiły się mikroby. Te mikroorganizmy są wszędzie i toczą między sobą odwieczną walkę. Wojny z mikrobami pojawiały się na przestrzeni wieków i kończyły się różnie, na szczęście człowiek szybko się uczy. Dzięki temu wiemy, że nie wszystkie mikroby są złe i należy je zwalczać. Gdyby nie książka Wojny z mikrobami to te małe stworzonka miałyby nieciekawy pijar, a co jak co zasługują na chwilę uwagi.

Wojny z mikrobami.

Właśnie okazało się, że nasza wiedza o mikrobach była tak niewielka, jak one same. Wojny z mikrobami skusiły nas okładką, ale każda kolejna strona utwierdzała, że to dobry wybór. Całość pochłania bez reszty. To niezły kawał wiedzy, która przyda się w codziennym życiu i nie tylko. Autorce udało się zawrzeć tu masę ciekawostek i sporą dawkę faktów. Historia miesza się z biologią i nie tylko. Z dokładnością i jak największą prostotą zaprosiła nas do świata, w którym dzieje się bardzo dużo. Okazuje się, że mikroby nie tylko żyją obok, ale i świetnie radzą sobie zarówno na nas, jak i w naszym wnętrzu. Książka porusza sporo dziedzin, w których wojny z mikrobami są na porządku dziennym. Od podstaw czym właściwie są bakterie i zarazki, aż po sposoby na rozmowy z nimi. Układ odpornościowy, Czarna śmierć, szczepionki a może COVID-19. To niewielka część tego, co tu znajdziemy.

Wśród ilustracji

Jestem pod wrażeniem ogromnej wiedzy autorki i jej umiejętności przedstawienia wszystkiego w tak prosty sposób. Wiemy jednak, że gdyby nie obraz i ciekawa forma graficzna to żadnej małej głowy nie przekonalibyśmy do nauki. Tym razem pomocna okazała się kreska Marianny Mariz, której dzieła zdobią okładkę oraz wnętrze. Dzięki wielobarwnym liniom o zróżnicowanej grubości i wykończeniach jesteśmy w stanie przenieść się w świat, który wita nas różnorodnością. Dzięki jej poczuciu humoru każda bakteria nabiera charakteru, a podróż przez dość trudne nazwy wydaje się prostsza. Sporo tu barw i kształtów, które komponują się z tematyką zawartą w książce. Tekstu jest sporo, ale sposób, w jaki go podano i połączono, z ilustracjami sprawia, że to czysta przyjemność.

Wśród wrażeń

Wojny z mikrobami wywoływały we mnie efekt wow od pierwszych stron. Autorka zachęca nas lekkim pstryczkiem w nos, byśmy z uśmiechem poszli o krok dalej. Zdobywanie wiedzy w taki sposób jest zabawne i przyjemne. Choroby, które wstrząsnęły światem, broń do walki z nimi, a także mikroorganizmy, które powinniśmy pokochać. Szczepionki, leki i jedzenie też mają tu swoje miejsce, a fakty na ich temat są zaskakujące. Całość skryta w twardej oprawie, co wszyscy kochamy i cenimy, w barwach przykuwających oko. No, jeśli ktoś po lekturze nie stwierdzi, że było warto, to może źle otworzył książkę.

Podsumowanie

Wojny z mikrobami to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto choć trochę interesuje się działaniem świata i zamieszkujących go organizmów. Choć niewidoczne gołym okiem, mają moc. W przypadku naukowych książek dla dzieci zawsze zwracam uwagę na prostotę przekazu i tym razem się nie zawiodłam. Sama ukradkiem podczytywałam rozdziały, zanim pokazałam je dzieciom. To zapobiegło godzinom siedzenia nad każdym obrazkiem. Kolejny raz muszę z ubolewaniem podkreślić, że takich książek nie było, gdy chodziłam do szkoły, co jest wielkim skandalem.

 

Ocena:

Ocena 9 kruków

Autor: Gill Arbuthnott
Ilustrator: Marianna Madriz
Tłumaczenie: Wojciech Mikołuszko
Tytuł: Wojny z mikrobami
Tytuł oryginału: Microbe Wars
Wydawnictwo: HarperKids
Wydanie: I
Data wydania: 2024-02-28
Kategoria: lit. dziecięca (8+)
ISBN: 9788327687104
Liczba stron: 58

 

Książki stanowią dla mnie całodobową dostawę tlenu. Staram się zarażać swoją pasją każdego kto tylko wejdzie na moją orbitę. Dusza przepełniona fantastyką, serce bijące w rytm romansów, rozum łaknący zagadek i akcji. Od niedawna fanka literatury dziecięcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *