Nowe opowieści z doliny Muminków
Recenzje

Nowe opowieści z Doliny Muminków

Czasem tęsknotę należy zaspokoić od razu, gdy się pojawia i nie pozwolić jej okiełznać naszego serca nostalgiczną mgiełką. Wystarczy wziąć do ręki ulubioną książkę i zanurzyć się w przygodach ulubionych postaci. Jakich? To zależy już od osobnika ogarniętego nostalgią. Wielu z nich właśnie sięga po książkę, w której panują pewne trolle. Znane od pokoleń, bo już od 1939 roku. Same o sobie tak nie mówią, ale ciii… może nie zauważą. Nowe opowieści z Doliny Muminków zasługują na sprawdzenie i wybranie się w przygodę pełną niespodzianek. Zbiór opowiadań na podstawie twórczości Tove Jansson, który do tej pory nie doczekał się publikacji w Polsce, musiał się u nas znaleźć. Czy było warto poświęcić swój czas?

Nowe opowieści z Doliny Muminków

Nauka, magia i wszędobylska przygoda. Tak w kilku słowach można określić to, co skrywa omawiana publikacja. Nowe opowieści z Doliny Muminków to wyprawa w głąb świata dobrze nam znanych trolli i poznawanie z nimi magicznych istot, nauka uniwersalnych wartości i po prostu pogoń za przygodą. Całość czyta się z zapartym tchem, podziwiając przy tym płynność tekstu i tłumaczenia. Dzieciaki z miejsca niczym zaczarowane dały się pochłonąć przygodom, a tych w tym tomie nie brakuje. Tym razem Muminek wybierze się na morską wyprawę, poczeka na pierwszy śnieg, a nawet spotka ostatniego smoka. Rodzina Muminków będzie mieć też gości, z którymi nie będą się nudzić. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Nowe opowieści z Doliny Muminków zaskoczą zarówno dużych, jak i małych czytelników.

Wśród ilustracji

Twarda oprawa, dobrej jakości papier i moc obrazu zaklęta w prostej kresce. Nowe opowieści z Doliny Muminków zachwycają szatą graficzną równie mocno, co poprzedni tom. Działają na wyobraźnie pełną paletą barw i światłocieniem. Na każdej ilustracji tętni życie, na wierzch wypływają emocje i ruch, który sprawia, że czytając, stajemy się częścią owej historii. Całość jest niezwykłą kompozycją spod wielu ilustratorskich piór, czego całkowicie nie da się odczuć podczas przeglądania książeczki. Wszystko bowiem jest spójne i oddaje klimat pióra autorki. Tu również można podpisać, do kogo należy ta książeczka, co jest uroczym elementem.

Wśród wrażeń

Nowe opowiadania z Doliny Muminków to gratka dla czytelników w każdym wieku. Choć teksty są dopasowane do młodszego czytelnika, to ugładzona treść wciąż wywoływać będzie zachwyt. Pełno tu humoru, magii i przyjaźni. Przygoda goni przygodę, a my wraz z postaciami dajemy się porwać jej nurtowi. To lekka i przyjemna publikacja, której nie sposób odłożyć, nie kończąc całości. Wyobraźnia od pierwszych słów karmiona jest magią, przesłania skrywające się w poszczególnych opowiadaniach są niezwykle uniwersalne i przekonają ludzi w każdym wieku. To niesamowite jak jeden wymyślony przed laty świat może ożywać na nowo wraz z pojawianiem się kolejnych pokoleń.

Podsumowanie

Jeśli jeszcze was nie przekonałam, to powtórzę, Nowe opowiadania z Doliny Muminków są wrotami do wspaniałych przygód pełnych ciepła, przyjaźni i magii. Twarda oprawa i niezwykła szata graficzna przykuwają wzrok, a treść zabiera nas w podróż pełną tajemnic i uniwersalnych mądrości. Opowiadania zawierają klimat twórczości Tove Jansson i są niczym bilet w krainę dzieciństwa. Mądre, pouczające i pełne tajemniczych miejsc oraz postaci. Łączące pokolenia, rozbudzające umysł i serce. Idealne na prezent i to nie tylko dla miłośnika muminkowych opowieści.

 

Ocena: 

Ocena 9 kruków

Autor: Alex Haridi, Cecilia Davidson, Filippa Widlund
Ilustrator: Moomin Characters
Tłumaczenie: Regina Mościcka, Anna Czernow
Tytuł: Nowe Opowieści z Doliny Muminków
Wydawnictwo: HarperKids
Wydanie: I
Data wydania: 2023-11-22
Kategoria: lit. dziecięca (3+)
ISBN: 9788327669575
Liczba stron: 120

Książki stanowią dla mnie całodobową dostawę tlenu. Staram się zarażać swoją pasją każdego kto tylko wejdzie na moją orbitę. Dusza przepełniona fantastyką, serce bijące w rytm romansów, rozum łaknący zagadek i akcji. Od niedawna fanka literatury dziecięcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *