Dafciki wśród książek,  Recenzje

Jak zrozumieć chrumaka i wejść do świata tych, którzy myślą inaczej

Chcesz zrozumieć świat, który jest na wyciągnięcie ręki. Jednym gestem, dźwiękiem udowodnić, że wciąż tu jesteś i słyszysz, czujesz i dostrzegasz wiele. Tylko czemu inni nie widzą twoich gestów, starań, nie słyszą cię. Dlaczego dla nich jesteś dziwny, skoro to oni myślą inaczej niż ty?

Tym razem nie da się streścić tego, co zawarte w książce, w kilku ładnych zdaniach. Nie sposób opisać choćby połowy opowiadań, które można znaleźć na łamach tej publikacji. Dlaczego? Każde słowo i obraz, które przeczytacie czy zobaczycie, jest czyjąś codziennością. Dla was może być zlepkiem zabawnych i trochę surrealistycznych przypadków, gdy dla innych to chwile nacechowane lękiem, niezrozumieniem i odrzuceniem.

Głównym bohaterem jest chłopiec bez imienia. Pozwala to na wczucie się w jego sytuacje, każde dziecko może się nim stać, znać kogoś podobnego do niego lub mieć go w rodzinie. Strona po stronie poznajemy go w różnych sytuacjach, które zależnie od tego do kogo trafi ta książka, pomogą nam zrozumieć lub przekazać to, co już wiemy w prosty sposób. Na jaki temat jest ta wiedza?

Spektrum autyzmu.

 

Wciąż zamglone, często niejasne i przerażające do momentu diagnozy kogoś z otoczenia. Powszechnie dzieci z autyzmem lub jego spektrum nazywane są nicponiami, a ich zachowanie zganiane jest na karb złego wychowania. Ta książka przychodzi z pomocą każdemu, kto ma styczność z tymże zaburzeniem lub po prostu chce je zrozumieć.

Całość składa się z kilku rozdziałów. Każdy opisuje inne uczucia, sytuacje. Wyjaśnia zarówno dziwne zachowania, jak i sposób myślenia osób w spektrum. Jak zrozumieć chrumaka to przede wszystkim pozycja stworzona przez specjalistkę, której nieobce są problemy i sposoby myślenia małych autystów i ich rodziców.

Codzienność naszego bohatera pozwala nam poznać jego świat, zrozumieć jego lęki i emocje oraz spojrzeć na niektóre zachowania inaczej. Każda historyjka jest odrębnym problemem, łączy się jednak w obraz pełen barw i niesamowitych stworzeń, które zrodziły się z innego sposobu myślenia.

Dla rodzica dziecka z zaburzeniami ważna jest każda chwila, staranie i próba kontaktu. Sama nie musiałam długo przestawiać się na inny sposób myślenia, po prostu zatrzymałam się i dojrzałam człowieka, który pragnie kontaktu, ale na swoich warunkach i w swoim świecie. Wiem jednak, że wiele osób błądzi i szuka wejścia do świata osób, które myślą inaczej, a ta powieść może stać się niezwykłym kluczem do jego bram. W prosty i bardzo obrazowy sposób pokazuje codzienne zmagania z innym sposobem myślenia i życie wśród zaburzeń. Za pomocą krótkich historii otwiera nam oczy na to, co proste i równocześnie złożone, łatwe i trudne, oczywiste i problematyczne.

Książka Jak zrozumieć chrumaka nie jest zwykłą opowieścią dla dzieci, niesie za sobą przesłanie i nawoływanie. Pierwsze to prosta prawda, by nie oceniać nikogo, zanim nie poznasz jego świata. Drugie to prośba o zrozumienie i powstrzymanie się od złośliwości względem kogokolwiek, kto jest choć trochę inny. To lektura poruszająca, niezwykła i również specyficzna. Warto otworzyć się na świat inny niż ten, który my uznajemy za słuszny.

Ocena: 

Tytuł: Jak zrozumieć chrumaka i wejść do świata tych, którzy myślą inaczej.

Autor:Elżbieta Jodko-Kula

Wydawca: Skrzat

Liczba stron:168

ISBN:9788379157471

Data wydania: 1 stycznia 2019

 

Książki stanowią dla mnie całodobową dostawę tlenu. Staram się zarażać swoją pasją każdego kto tylko wejdzie na moją orbitę. Dusza przepełniona fantastyką, serce bijące w rytm romansów, rozum łaknący zagadek i akcji. Od niedawna fanka literatury dziecięcej.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *